fot. WFOŚiGW w Szczecinie
fot. WFOŚiGW w Szczecinie
fot. WFOŚiGW w Szczecinie
fot. WFOŚiGW w Szczecinie
fot. WFOŚiGW w Szczecinie
fot. WFOŚiGW w Szczecinie
fot. WFOŚiGW w Szczecinie
fot. WFOŚiGW w Szczecinie
fot. WFOŚiGW w Szczecinie
Pojazdy nazywane ekośmieciarkami służą do selektywnej zbiórki śmieci. Ocenia się, że dzięki nim będzie można rocznie zebrać i ponownie wykorzystać ponad 560 ton odpadów.

Jak zaznaczył Marek Subocz, Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie - są to ekologiczne pojazdy zasilane gazem.

- Maszyny jeżdżą już po Koszalinie. Efekt ekologiczny został osiągnięty - zmniejszono emisję dwutlenku węgla. Ponadto koszty eksploatacji są dużo mniejsze - zaznaczył Marek Subocz.

Piotr Jedliński, prezydent Koszalina, przypomniał, że to nie pierwsze niskoemisyjne pojazdy zakupione przez miejskie służby czy spółki, a dzięki takim inwestycjom poprawia się jakość powietrza w mieście. - Według niedawnych raportów dotyczących czystości powietrza, Koszalin, w grupie stutysięcznych miast, ma najczystsze powietrze w Polsce i trzeba o to dbać - podkreślił prezydent. - Dzięki nowym pojazdom emisja dwutlenku węgla będzie zdecydowanie mniejsza - dodał.

Jeden z pojazdów ma ładowność ośmiu, a drugi dwunastu ton. Jak wyjaśnił prezes koszalińskiego PGK Tomasz Uciński, przeznaczone są one przede wszystkim do selektywnej zbiórki odpadów.

- Samochody różnią się ładownością ze względu na różne możliwości dojechania do danego miejsca. Dotarcie do celu, tak by nie uszkodzić przy tym wszystkiego po drodze, w tym zaparkowanych pojazdów, jest dużym wyzwaniem - zwrócił uwagę Tomasz Uciński.

95 procent pieniędzy potrzebnych na zakup pojazdów pochodzi z budżetu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, jest to 1,6 miliona złotych. Pieniądze przekazane zostały w formie pożyczki, a resztę kwoty wyłożyło koszalińskie przedsiębiorstwo.

kk/od

Posłuchaj

Marek Subocz, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie Piotr Jedliński, prezydent Koszalina Tomasz Uciński, prezes PGK Koszalin