Polskie Radio Koszalin we współpracy z Polskim Radiem Rzeszów organizuje kolejną edycję Konkursu Reportażu i Dokumentu Radiowego „Bałtyk 2022”. Tegoroczny Konkurs, z uwagi na szczególną sytuację na świecie odbędzie się pod hasłem „Bałtyk - przekraczając granice”. Finał konkursu oraz wręczenie nagród laureatom będzie miało miejsce 6 września w Jarosławcu.

Konkurs Reportażu i Dokumentu Radiowego to przedsięwzięcie, w ramach którego chcemy zwrócić uwagę na sprawy morza, gospodarki morskiej, ludzi morza, historię regionu nadmorskiego, a także na związki i kontakty mieszkańców państw nadbałtyckich. Do udziału w konkursie zapraszamy reportażystów mediów publicznych z całego kraju.

W tym roku ze względu na szczególną sytuację zewnętrzną i wyjątkowe okoliczności poszerzyliśmy tematykę konkursu o zagadnienia związane z życiem na styku kultur, czy bliskiego nam pogranicza, ale także migracjami i napływem w różne części Polski uchodźców z Ukrainy.  

Konkurs Reportażu i Dokumentu Radiowego liczy już ponad trzydzieści lat. W tym czasie zaprezentowano kilkaset reportaży traktujących o ludziach morza, życiu, śmierci, miłości, emocjach, fascynacjach, romantycznych przygodach, niekonwencjonalnych działaniach, konfliktach, obyczajach.

W tym roku na konkurs wpłynęła rekordowa ilość reportaży - bo aż pięćdziesiąt -  z całej Polski, m.in. z Białegostoku, Lublina, Katowic, Rzeszowa, Szczecina, Gdańska czy Wrocławia. Audycje oceniało  będzie powołane przez Organizatora jury w składzie: Marta Rebzada kierownik literacki Teatru Polskiego Radia, Edyta Kluk-Wisz dyrektor programowy Polskiego Radia Rzeszów oraz Piotr Ostrowski prezes i redaktor naczelny Polskiego Radia Koszalin.

Tegoroczny konkurs otworzą warsztaty dziennikarskie w dniach 5 - 6 września, które poprowadzi Marta Rebzda, kierownik literacki Teatru Polskiego Radia.

Uczestnicy konkursu walczą o Nagrodę Główną ufundowaną przez Polskie Radio Koszalin i Polskie Radio Rzeszów, Nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka oraz nagrodę ufundowaną przez Port Morski Gdańsk. Patronat nad wydarzeniem objęli: Wojewoda Zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk oraz Port Morski Gdańsk.
 
Finał konkursu oraz wręczenie nagród laureatom odbędzie się 6 września w Jarosławcu.

Reportaży będzie można posłuchać na stronie internetowej naszej rozgłośni: www.prk24.pl.