fot. wikipedia.org
Woda stanowi podstawę funkcjonowania ekosystemów w Polsce i całej gospodarki kraju. To także źródło poważnych niepokojów społecznych. We wtorkowy wieczór rozmawialiśmy o stanie regionalnych wód.

Wraz z rozwojem miast oraz przemysłu do polskich wód zaczęło trafiać coraz więcej zanieczyszczeń. Co więcej, problem złej jakości wody - z racji postępujących zmian klimatu - będzie tylko narastać. Sytuację pogarszają ponadto nieszczelne szamba, nieracjonalne nawożenie, rozwijająca się turystyka, ale przede wszystkim - brak odpowiedzialności za zanieczyszczenie wód i świadomości ochrony wód.

Parsęta - najprawdopodobniej rzeka z najczystszą wodą w regionie. Czy tak rzeczywiście jest? Jak wiemy, wody rzeki Parsęty oraz jej dopływy są siedliskami życia rzadkich lub ginących gatunków ryb. Natomiast dorzecze Parsęty, to istny raj dla ornitologów (ponad 180 gatunków, w tym bardzo rzadkie zagrożone wyginięciem). Jaki zatem jest stan rzeki Parsęty? O to Anna Winnicka zapytała Iwonę Czerniec, dyrektorkę biura Związku Miast i Gmin Dorzecza Parsęty.

materiał Anny Winnickiej

Katastrofa ekologiczna w Odrze sprawiła, że nasze wody, rzeki i jeziora są w centrum uwagi. Gmina Szczecinek to obszar, na którym usytuowanych jest około 40 jezior. Dwa największe to jezioro Wielimie i Wierzchowo. Jak tu wygląda stan wód? O to wójta gminy Szczecinek Ryszarda Jasionasa spytała Beata Górecka.

materiał Beaty Góreckiej

Bukowo znajdujące się na terenie gminy Darłowo, to jedno z największych jezior polskich i najlepiej zachowany przymorski akwen. Połączone jest z morzem Kanałem Szczyckim. Kiedyś wody z tego jeziora kwalifikowane były do I klasy czystości. Niestety przez lata ich stan znacznie się pogorszył. A jak jest obecnie? Czy prowadzone są działania mające na celu poprawę kondycji jeziora? Na te pytania Tomaszowi Tranowi odpowiedział Radosław Głażewski, wójt gminy Darłowo.

materiał Tomasza Trana

O opinię na temat czystości akwenów w regionie Renata Pacholczyk poprosiła naukowca. Profesor Tomasz Hesse z Wydziału Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji Politechniki Koszalińskiej opowiedział o tym, co ma wpływ na jakość wody.

materiał Renaty Pacholczyk