fot. pixabay
We wtorkowej audycji poruszyliśmy tematy związane m.in. z problemem nadmiernej masy ciała u dzieci. Podpowiedzieliśmy także jak organizować najmłodszym aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu.

„Prawdopodobieństwo, że otyły przedszkolak będzie otyłym dorosłym, jest cztery razy większe niż u jego rówieśników o prawidłowej masie ciała. Problem nadmiernej masy ciała dotyczy 10 proc. małych dzieci, czyli w wieku od roku do trzech lat, 30 proc. dzieci w wieku wczesnoszkolnym i 22 proc. młodzieży do 15. roku życia” - informuje Narodowy Fundusz Zdrowia.

Wśród konsekwencji otyłości u dzieci i młodzieży wymieniono w komunikacie: problemy z koncentracją i pamięcią, nauką, rozwój chorób przewlekłych niezakaźnych, tj.: cukrzycę typu II, nowotwory, choroby układu kostno-stawowego, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia emocjonalne, niską samoocenę i samokrytykę, izolację społeczną i depresję.

Jednym ze sposobów walki z otyłością i jej skutkami są wprowadzane na szeroką skalę projekty edukacyjne promujące zdrowy styl życia. Takim przykładem jest zakończony program „Zdrowe Dzieci w Zdrowych Gminach”, którym objęci zostali uczniowie klas początkowych w większości kołobrzeskich podstawówek. O jego założeniach i rezultatach opowiada zastępca prezydenta Kołobrzegu ds. społecznych Ilona Grędas-Wójtowicz.

materiał Małgorzaty Abramowicz

W dzisiejszych czasach trudno jest uciec od telewizji, tabletów i smartfonów. Jest to jednak możliwe. Sportowe półkolonie odbywają się między innymi w Koszalinie.

materiał Anny Winnickiej

Zdrowe wakacje powinny być pełne ruchu, ale także zdrowych posiłków. Lato to dobry czas, żeby poprawić nawyki żywieniowe na lepsze, przy czym - jak zaznacza dietetyczka Klaudia Rudnicka - nie może to dotyczyć wyłącznie dziecka, z pominięciem reszty rodziny.

materiał Joanny Lejtan

- Nauka prawidłowych nawyków żywieniowych, nie może być tylko nakazem, by zdrowo jeść, czy w ogóle jeść, kierowanym do dziecka - podkreśliła Klaudia Rudnicka.

materiał Joanny Lejtan

ma/jl/aw/aj