fot. prk24.pl
Powodem jest kolejny strajk egzaminatorów, którzy chcą zmian w przepisach dotyczących egzaminów oraz podwyżek.

W Zachodniopomorskim Ośrodku Ruchu Drogowego w Koszalinie i Szczecinku już od poniedziałku nie odbywają się egzaminy. Jak poinformował dyrektor koszalińskiego ośrodka Piotr Grygorcewicz, taka sytuacja będzie mieć miejsce do środy włącznie. Tym razem wszyscy egzaminatorzy protestują biorąc urlop na żądanie lub informując o zwolnieniu lekarskim: - Średnio odbywa się u nas 90 egzaminów praktycznych i 40 teoretycznych dziennie. Przez te trzy dni nie przeprowadzimy więc 270 egzaminów praktycznych. Odwołujemy osoby, które miały mieć teraz egzaminy i przesuwamy je na kolejny dostępny termin. Opłaty egzaminacyjne nie przepadają.

Protestujący chcą zmian w przepisach dotyczących egzaminów oraz podwyżek. Jak podkreśla Piotr Grygorcewicz, odwołane egzaminy przełożą się na pogorszenie się staniu finansowego ośrodków, które i tak przynoszą straty: - Sytuacja egzaminatorów wynika z kondycji finansowej WORD-ów, bo to one im płacą. WORD-y muszą się same utrzymywać, a nie mogą zbilansować swoich wyników finansowych ze względu na zbyt niską cenę egzaminów, a tę reguluje minister infrastruktury. Tylko w 2021 roku wszystkie WORD-y w Polsce poniosły stratę 14 milionów.

Przedstawiciele Komitetu Egzaminatorów RP, który tworzą egzaminatorzy kandydatów na kierowców, spotkali się w czerwcu z wiceszefem resortu infrastruktury Rafałem Weberem oraz przedstawicielami departamentu transportu w ministerstwie. Efektem ich rozmów była decyzja o powołaniu specjalnej grupy roboczej.

kch/ar

Posłuchaj

Piotr Grygorcewicz o odwołanych egzaminach Piotr Grygorcewicz o powodach protestów