fot. archiwum prk24.pl
Czy nowe granice i poszerzenie Słupska to, z punktu widzenia rozwoju miasta i regionu, dobre posunięcie i czy opozycja zamierza budować swoją kampanię wyborczą, strasząc polexitem - to pytania, jakie padły podczas porannej rozmowy „Studia Bałtyk”. Gościem Anny Popławskiej był Zbigniew Konwiński, słupski poseł Platformy Obywatelskiej, który powiedział także, że PO poprze ustawę o dodatku energetycznym.

- Z perspektywy rozwoju Słupska i ziemi słupskiej, najlepszym rozwiązaniem byłoby zgodne połączenie. Dla mieszkańców granice między gminami, to są kreski na mapie - powiedział Zbigniew Konwiński. Pytany o to, czy pieniądze, które wpłyną do lokalnych samorządów w ramach Rządowego Programu Rozwoju Ziemi Słupskiej, w tym 200 mln złotych na budowę słupskiego ringu, złagodzą emocje, jakie towarzyszyły poszerzeniu granic miasta powiedział: - Wybudowany przez nas fragment ringu był wyceniony na 180 mln złotych. Jeśli dziś porównamy siłę nabywczą złotówki i to, jak od tego czasu wzrosły ceny, to są bardzo niewielkie środki. Wszystko okaże się na przetargach. Mam nadzieję, że się uda, bo to jest ważna inwestycja.

Kolejne pytanie również dotyczyło pieniędzy, konkretnie środków z unijnego Krajowego Planu Odbudowy. Czy dotrą do Polski? - Chciałbym, bo pomogłyby choćby we wzmocnieniu polskiej waluty. Aż dziw, że w tej kwestii dla PiS ważniejszy jest Zbigniew Ziobro - stwierdził poseł.

Pytany, czy jego ugrupowanie zamierza oprzeć swoją kampanię wyborczą na straszeniu polexitem stwierdził: - My nie straszymy. Jak spojrzymy na drogę, która zmierzamy, to jest droga sprzed lat brytyjskich konserwatystów, którzy przyjęli antyeuropejską retorykę. PiS dzień w dzień zohydza Polakom Unię Europejską. A przecież nasze członkostwo to kwestia bezpieczeństwa i silnej gospodarki.

Poseł potwierdził, że jeśli we wrześniu Sejm zajmie się ustawą o dodatkach do innych paliw niż węgiel, którym Polacy ogrzewają swoje domy oraz do ciepła systemowego powiedział: - Będziemy na „tak”, ale to rozwiązanie mogło już funkcjonować. My nie widzimy powodu, aby Polaków różnicować. Te propozycje, które teraz przedstawia rząd, wpisaliśmy do ustawy węglowej i już mogłoby funkcjonować, ale PiS je odrzucił.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

ap/zas

Posłuchaj

Gość porannego „Studia Bałtyk”: Zbigniew Konwiński