fot. Dariusz Wieczorek/Facebook
Czy lewica, wobec oczekiwań Polaków, położy większy nacisk na program ekonomiczny i czy ma receptę na walkę z rosnącymi cenami nośników energii - m.in. te pytania padły w porannej rozmowie „Studia Bałtyk”. Zaproszenie Anny Popławskiej przyjął Dariusz Wieczorek, poseł Nowej Lewicy.

- Reagujemy na obecną sytuację. Wiemy, że Polacy boją się o swoją przyszłość, o pracę. Dziś to są kluczowe sprawy. To oczywiście nie znaczy, że porzucamy nasze hasła programowe - odpowiedział Dariusz Wieczorek, pytany o to, czy obserwowane ostatnio, szczególne akcentowanie przez polityków lewicy spraw gospodarczych, oznacza, że na drugi plan schodzą kwestie światopoglądowe.

Poseł pytany był także o to, czy jego ugrupowanie poprze w Sejmie, zapowiadaną przez rząd ustawę o dodatkach m.in. dla osób, które ogrzewają swoje domy i mieszkania paliwem innym niż węgiel. - Pytanie, co się ostatecznie w tej ustawie znajdzie. Sejm ma się zabrać za te przepisy w połowie września. Patrząc realnie, prezydent może tę ustawę podpisać w październiku. Wtedy już trzeba będzie domy ogrzewać. I będzie problem. Ta ustawa powinna być procedowana na ostatnim posiedzeniu Sejmu. Nie zrobiono tego, bo rząd nie jest przygotowany - stwierdził.

Czy Nowa Lewica ma własną receptę na walkę z rosnącymi cenami paliw? - Nie trzeba było doprowadzać do takiej sytuacji, jaką mamy obecnie. Teraz płacimy za podjęte w 2016 roku decyzje, że nie będziemy wspierać odnawialnych źródeł energii. To nie jest panaceum na wszystko, ale gdybyśmy teraz mieli np. farmy wiatrowe na morzu, a my dopiero zaczynamy je budować, to też wyglądałoby to inaczej. Co można zrobić dzisiaj? Trzeba naprawdę zlikwidować Izbę Dyscyplinarną, bo te zmiany, które obserwujemy, to tylko zmiana nazwy, przestać się kłócić z Unią Europejską, wziąć 260 mld zł na inwestycje przez dwa lata, a to są środki w 40 procentach przeznaczone na ochronę klimatu, czyli system energetyczny. Jesteśmy zwolennikami aby, jeśli chodzi o pomoc przy zakupie energii elektrycznej i ciepła, wprowadzić sprawiedliwy system wsparcia najbardziej potrzebujących, czyli ustalić próg dochodowy - odpowiedział Dariusz Wieczorek.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

ap/zas

Posłuchaj

Gość porannego „Studia Bałtyk”: Dariusz Wieczorek