fot. arch. prk24
Wakacje to czas, kiedy można zadbać o swoje zdrowie. Z takiego założenia wyszedł Narodowy Fundusz Zdrowia, który prowadzi działania profilaktyczne. Po terenie województwa zachodniopomorskiego jeżdżą mammobusy, w których badania prowadzone są dla kobiet w wieku od 50 do 69 lat.

Badanie nie wymaga skierowania. - W sierpniu w ruchu mamy prawie 120 mammobusów. W powiecie koszalińskim przyjadą m.in. do Sianowa, czy Świeszyna - wyjaśniła Małgorzata Koszur, rzecznik szczecińskiego oddziału NFZ.

Jutro mammobus pojawi się w Szczecinku, w sobotę w Czaplinku, a w poniedziałek w Koszalinie, Darłowie i Sławnie. Do Sianowa i Świeszyna przyjedzie 16 sierpnia.

Małgorzata Koszur podkreśliła, że do końca tego roku została także przedłużona realizacja programu „Profilaktyka 40 Plus”. - To solidny pakiet badań diagnostycznych, który zawiera m.in. morfologię krwi obwodowej, stężenie cholesterolu, czy badanie ogólne moczu. U mężczyzn wykonywane jest dodatkowo badanie PSA w kierunku raka prostaty - dodała.

Program jest adresowany do wszystkich osób, które ukończyły 40 lat. Aby otrzymać skierowanie na badanie, należy wypełnić ankietę w ramach Internetowego Konta Pacjenta.

Lista placówek, które realizują ten program jest opublikowana na stronie internetowej szczecińskiego NFZ-u.

aw/zn

Posłuchaj

Małgorzata Koszur, rzecznik szczecińskiego oddziału NFZ (cz.1) Małgorzata Koszur, rzecznik szczecińskiego oddziału NFZ (cz.2)