fot. prk24.pl
Wiceszef MSWiA, koszaliński poseł PiS był w piątek gościem „Studia Bałtyk”. W rozmowie z Anną Popławską skomentował m.in. wyniki referendum w sprawie odwołania wójta gminy Będzino, zaplanowane rozszerzenie granic Koszalina i Sianowa, a także propozycje pomocy dla osób, których rachunki za ogrzewanie mają znacznie wzrosnąć w okresie zimowym.

W niedzielnym referendum w gminie Będzino wzięło udział 2181 mieszkańców, z których 2098 zagłosowało za odwołaniem Mariusza Jaroniewskiego. Głosowanie jest ważne, ponieważ liczba głosujących przekroczyła wymagane minimum - 1867 osób.

- Wynik tego referendum pokazuje, jak zdeterminowani byli mieszkańcy, by podjąć taką decyzję. W służbie publicznej istotny jest dialog z mieszkańcami. Myślę, że tutaj go zabrakło i stąd skrócona kadencja wójta - ocenił polityk. - Bardzo rzadko zdarza się, by takie referenda były ważne, bo wymogi związane z frekwencją są zaporowe. W tym przypadku, do tego doszedł sezon letni, gdy wiele osób wyjeżdża na wypoczynek, a w gminach nadmorskich jak Będzino wielu mieszkańców ma dodatkowe obowiązki związane z obsługą ruchu turystycznego - dodał.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji przedstawił, jak teraz będzie wyglądała procedura wyboru nowego wójta: - W ciągu trzech miesięcy odbędą się wybory. W tym czasie władzę w gminie sprawować będzie komisarz. Powołuje go premier na wniosek wojewody i za pośrednictwem ministra spraw wewnętrznych i administracji. W czwartek taki wniosek z MSWiA wyszedł do Kancelarii Premiera. Kandydatką na komisarza jest pani Sylwia Halama, dotychczasowy zastępca wójta gminy Ustronie Morskie. To osoba związana z Będzinem, doświadczony samorządowiec. To także osoba, która do tej gminy mogłaby wprowadzić element dialogu, współpracy, a to ważne, bo przed tym samorządem jest wiele inwestycji.

Anna Popławska zapytała naszego gościa również o szanse rozwojowe wynikające z poszerzenia granic Koszalina i Słupska. - Zmiany na mapie administracyjnej wynikają z wniosków, które złożyły gminy Koszalin i Sianów. Oba były bardzo mocno udokumentowane. Zawierały wiele argumentów, które wskazywały, że poszerzenie granic wpłynie na rozwój tych samorządów.

Chciałbym podziękować prezydentowi Koszalina i wszystkim innym osobom, które doprowadziły do porozumień w sprawie Kretomina i części Starych Bielic. One pozwolą na to, aby gminy Manowo i Biesiekierz, które tracą część sołectw, miały możliwość uzyskania pewnej rekompensaty w najbliższych latach. Takie porozumienia między samorządami zdarzają się w skali kraju bardzo rzadko. Paweł Szefernaker, wiceszef MSWiA, koszaliński poseł PiS

Polityk podkreślił także, że rząd pracuje nad rozwiązaniami, które mają pomóc jak najszerszej grupie uniknąć dotkliwych podwyżek rachunków: - Ten czas jest ciężki nie tylko dla naszego państwa, ale także dla tego regionu Europy. To konsekwencja agresji Rosji na Ukrainę. Gdyby nie ona, to problemów z gazem i węglem by nie było. Wypracowujemy takie rozwiązania, które pozwolą na to, aby jak największa grupa osób najbardziej potrzebujących uzyskała różnego rodzaju dofinansowania do źródeł ciepła.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

ap/red.

Posłuchaj

„Gość Studia Bałtyk”: Paweł Szefernaker