fot. flickr.com
Rak narządów rodnych to współcześnie jeden z najczęściej występujących rodzajów chorób nowotworowych. Jak podkreślają specjaliści, odpowiednia profilaktyka znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia raka, a szybko zdiagnozowany nowotwór zwiększa szansę na całkowite wyleczenie.

Rak jądra to jeden z najczęściej występujących nowotworów u młodych mężczyzn. Szacuje się, że stanowi około 1 proc. ogółu nowotworów złośliwych występujących u płci męskiej. Zachorowalność na złośliwe guzy jądra wynosi 3 na 100 000 mężczyzn i jest największa w grupie wiekowej 15-35 lat. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, do której zachęca dr Krzysztof Nowosielki - ginekolog, onkolog oraz seksuolog.

materiał Anny Winnickiej

Rak prostaty to kolejny często diagnozowany u mężczyzn nowotwór. O profilaktyce przeciwdziałającej jego występowaniu Sebastian Ferens porozmawiał z doktorem James'em Weli-Wegbe, specjalistą urologii ze Słupska.

materiał Sebastiana Ferensa

Rak jajnika jest uważany za jeden z najbardziej podstępnych nowotworów u kobiet. Objawy raka jajnika są mało specyficzne, dlatego chorobę bardzo rzadko udaje się wykryć we wczesnej fazie rozwoju. O objawach raka jajnika, jego diagnostyce oraz metodach leczenia  w rozmowie z Anną Winnicką opowie dr Krzysztof Nowosielki - ginekolog, onkolog oraz seksuolog, kierownik Katedry i Kliniki Ginekologii i Położnictwa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

materiał Anny Winnickiej