fot. PRK24
Szczecinecki poseł, członek m.in. sejmowej komisji obrony narodowej odniósł się do bezpieczeństwa naszego kraju w kontekście wojny w Ukrainie, a także działań polskiego rządu w związku z rosnącą inflacją.

We wtorek rosyjskie wojska przeprowadziły atak rakietowy na rejon Czerwonogrodzki, który położony jest 15 km od granicy z Polską, na północy obwodu lwowskiego w zachodniej części Ukrainy. Graniczy on z powiatami tomaszowskim i hrubieszowskim województwa lubelskiego. Poprzednie rosyjskie ataki na cele w regionie lwowskim miały miejsce m.in. 26 marca, w dniu wizyty prezydenta USA Joe Bidena w Polsce.

Radosław Lubczyk przyznał, że możliwe jest, że rakieta może być wycelowana również w terytorium Polski: - Mamy oczywiście amerykańską broń przeciwrakietową. Putin widzi, że przegrywa wojnę i nie ma nic do stracenia. Może chcieć wciągnąć NATO w ten konflikt, sprowokować jakąś sytuację na granicy Rosji, Ukrainy czy Białorusi z NATO.

Ponad 500 tysięcy rodzin skorzystało już z rządowych wakacji kredytowych. Szczecinecki poseł powiedział, że nie wyklucza skorzystania z takiej pomocy. - Obecnie wakacje kredytowe mogą pomóc wielu obywatelom, gorzej jeśli ktoś straci płynność finansową. Banki ściągają pieniądze podnosząc oprocentowanie nie za lokaty, ale kredyty. To one najwięcej zarabiają na podnoszeniu stóp procentowych - dodał.

Rząd pracuje nad rozwiązaniami dla korzystających z ciepła systemowego. Radosław Lubczyk skomentował m.in. propozycję dotyczącą dodatku węglowego: - Rząd może dopłacać do węgla, którego w rzeczywistości nie ma. Importowaliśmy go z Rosji na poziomie 8 mln ton. Proszę sobie odpowiedzieć, ile statków, ile ton musiałoby być dostarczone do Polski, by to wyrównać. Jest to niemożliwe. Ten węgiel, który przypłynie, pójdzie do przemysłu, a nie zwykłych obywateli. Rząd powinien powiedzieć, że nie ma takiej możliwości, że tyle ton węgla było dostarczone do Polski. Jako klub Koalicji Polskiej już dawno mówiliśmy o fotowoltaice i pompach ciepła. Na każdym domu powinna być fotowoltaika i pompy ciepła. To do tych rozwiązań powinno być dofinansowanie, a nie do węgla.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

ms/aj

Posłuchaj

Gość porannego „Studia Bałtyk”: Radosław Lubczyk