fot. pixabay.com
W czwartkowy wieczór sprawdziliśmy, czy alkoholizm nadal jest to problem aktualny, a jeżeli tak, to jaka jest jego skala.

Alicja i Wojciech to dwoje alkoholików. Co takiego w ich życiu się stało, że w bardzo młodym wieku sięgnęli po pierwszy kieliszek i trzymali go w ręku 20 czy 30 lat. Czy po różnego rodzaju terapiach są w stanie ułożyć sobie jeszcze trzeźwe dorosłe życie? Czy jeszcze sięgną po alkohol?

materiał Renaty Pacholczyk

Polacy piją dużo, ponad 3 mln z nas przyznaje się do nadużywania alkoholu. Co roku przybywa 350 tys. uzależnionych. Terapia i praca nad sobą jest jedynym sposobem na odmianę swojego życia. Na początek może pomoc terapia w wojewódzkim ośrodku terapii uzależnienia od alkoholu i współuzależnienia w Stanominie. Czy można skutecznie leczyć alkoholizm? O tym mówi Andrzej Sajewski, dyrektor ośrodka.

materiał Beaty Góreckiej

Ważnym, a zbyt rzadko poruszanym tematem jest rosnące spożycie alkoholu przez Polaków. Badanie Instytutu Jagiellońskiego z 2021 r. wykazało, że za taki stan rzeczy w dużej mierze odpowiada konsumpcja piwa. Słabość do napojów alkoholowych przejawiają zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Co wpływa na spożycie alkoholu i dlaczego w Polsce nie prowadzi się profilaktyki uzależnień?
O to Anna Winnicka zapytała Dominika Safiana - psychoterapeutę i terapeutę od uzależnień.

materiał Anny Winnickiej