fot. Beata Górecka

„Reduty Polskości przeciw germańskiej nawale. Na pograniczu 1919 -1939”, to kolejna pozycja historyczna opisująca dzieje naszego regionu. Premiera publikacji Jerzego Rudzika, nestora koszalińskich dziennikarzy, odbyła się w miniony czwartek w delegaturze Urzędu Wojewódzkiego w Koszalinie. Jak powiedział autor, nie jest to podręcznik do historii.

Z autorem rozmawiała Beata Górecka.

Detektywi historii (cz.1)

Są w naszym regionie miejscowości, o których bogatej i długiej historii nie zdajemy sobie sprawy. Jedną z nich jest Ostre Bardo, a przed wojną Wusterbarth. To wioska, która w tym roku obchodzi 690. urodziny. O jej przeszłości opowiadają: sołtys Maciej Słota, Aleksander Kasechube, naczelnik klanu Kasubei, rekonstruktor wczesnośredniowieczny i Adam Kotarski, członek Stowarzyszenia „Projekt Koeslin”.

Materiał przygotował Mateusz Sienkiewicz.

Detektywi historii (cz.2)

Nakładem wydawnictwa IPN-u ukazała się nowa publikacja zatytułowana „Generał broni Władysław Anders 1892-1970 - Czyny i Pamięć”. Jest to bogato ilustrowany archiwalnymi zdjęciami i mapami album, szczegółowo przedstawiający biografię generała od czasów młodości do jego śmierci w 1970 roku.

Dwóch z trzech autorów tej publikacji Arkadiusz Wilman zaprosił do studia Polskiego Radia Koszalin. Są nimi profesorowie Bogusław i Michał Polakowie z Politechniki Koszalińskiej.

Po wojnie generał Anders pozostał na emigracji w Londynie. Komunistyczne władze pozbawiły go polskiego obywatelstwa i stopnia generała. Pośmiertnie, w 1989 roku, przywrócono mu obywatelstwo Rzeczpospolitej. W 1995 roku generał Anders został uhonorowany najwyższym polskim odznaczeniem państwowym - Orderem Orła Białego.

Detektywi historii (cz.3)

Przy ulicy Krakusa i Wandy w Koszalinie mieści się charakterystyczny, a przy tym jeden z największych budynków w mieście. To obecnie siedziba policji, ale nie zawsze tak było. Jaka jest zatem historia tej budowli? O tym Polskiemu Radiu Koszalin opowiedział Tomasz Wojciechowski, dziennikarz i regionalista, współpracownik wydziału humanistycznego Politechniki Koszalińskiej.

Detektywi historii (cz.4)