fot. pixabay.com
W czwartek premier Mateusz Morawiecki oraz wiceszef MSWiA i koszaliński poseł PiS Paweł Szefernaker ogłosili wyniki Programu Inwestycji Strategicznych dla terenów popegeerowskich. Wśród inwestycji, które otrzymały wsparcie jest wiele z województwa zachodniopomorskiego.

Politycy ogłosili, że na realizację programu przeznaczone zostaną cztery miliardy złotych. Do samorządów z Pomorza Zachodniego trafi 380 milionów złotych.

Beneficjentem programu jest m.in. powiat koszaliński, który otrzymał osiem milionów złotych. - Złożyliśmy dwa wnioski - jeden na dwa miliony i drugi na osiem. Bardzo się cieszę, że otrzymaliśmy pieniądze na realizację tego większego. To przedłużenie drogi w gminie Świeszyno, którą dotychczas wyremontowano na odcinku z Koszalina do Dunowa - mówi Marian Hermanowicz, starosta koszaliński.

Gmina Sianów otrzyma pięć milionów złotych na realizację inwestycji drogowej. O jej założeniu mówi Maciej Berlicki, burmistrz Sianowa: - To pieniądze na realizację inwestycji w drodze powiatowej od Skibna do Wierciszewa. To połowa tej drogi. We wcześniejszym naborze powiat otrzymał dokładnie taką samą kwotę na realizację drugiej części tej trasy.

Gmina Bieskierz za przyznane pieniądze przebuduje dwie drogi gminne. - To niebywała sytuacja. Nasza gmina otrzymała 2,45 mln złotych na przebudowę drogi w Kraśniku Koszalińskim oraz 1,96 mln złotych na przebudowę drogi w Biesiekierzu - mówi Andrzej Leśniewicz, wójt gminy Biesiekierz.

W Białogardzie powstanie nowa forma wsparcia dla osób przedsiębiorczych i uzdolnionych kulinarnie - Manufaktura Spożywcza. Powiat białogardzki otrzymał na ten cel prawie siedem milionów złotych. - To przedsięwzięcie, które ma wspierać ludzi przedsiębiorczych z terenów popegeerowskich, które zajmują się przetwórstwem spożywczym w swoich domach. Chcemy im dać miejsce przetwarzania i sprzedaży tych produktów - mówi Piotr Pakuszto, starosta białogardzki.

W Gminie Wałcz z pieniędzy z rządowego programu przebudowana zostanie świetlica wiejska oraz powstanie profesjonalna szatnia dla sportowców. - W Strącznie w gminie Wałcz utworzymy szatnię sportową i świetlicę, a przy OSP Szwecja przebudujemy świetlicę - mówi Jan Matuszewski, wójt gminy wiejskiej Wałcz.

Dwa miliony dofinansowanie otrzymał projekt również Koszalina. To pieniądze na zagospodarowanie terenu stadionu na Górze Chełmskiej i jego sąsiedztwa na tereny sportowo-rekreacyjne.

aw/ar

Czytaj więcej

Posłuchaj

materiał Arkadiusza Wilmana