fot. TVP Info
Polskie pielgrzymki w swojej liczebności i różnorodności wracają po pandemii i jej obostrzeniach do pełnego wymiaru, choć pewnie nie będą już takie same jak przedtem.

Polska pozostaje jednak nadal absolutnym ewenementem pieszego pielgrzymowania. Podkreśla to bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady Episkopatu ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.

bp Krzysztof Zadarko

Bp Zadarko wziął udział w konferencji prasowej, która odbyła się w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski. Hierarcha przypomniał, że w Polsce rozpoczyna się właśnie sezon pielgrzymkowy.

bp Krzysztof Zadarko

Także w naszej diecezji pielgrzymowanie wraca do czasu sprzed pandemii. Z Koszalina wyruszyła wczoraj 13. Diecezjalna Pielgrzymka Rowerowa do Częstochowy. Pielgrzymi rozpoczęli dzień Mszą św. w katedrze i wyjechali na jednośladach w kierunku Szczecinka. Przed nimi dystans ok. 600 kilometrów.

relacja Arkadiusza Wilmana

Pielgrzymi każdego dnia pokonują ok. 80 km podzielonych na kilkunastokilometrowe odcinki. Na Jasną Górę pątnicy wjadą w przyszłą sobotę, 9 lipca.

W Kołobrzegu zakończyły się 17. Mistrzostwa Polski LSO (Liturgicznej Służby Ołtarza) o puchar miesięcznika „KnC” (Króluj nam Chryste). Ministranci z całej Polski przyjechali do kurortu, by wyłonić najlepszą parafię grającą w piłkę nożną. Rozgrywki były prowadzone na boiskach nie tylko w Kołobrzegu, ale również w okolicznych miejscowościach, takich jak Ustronie Morskie, Budzistowo, Grzybowo i Drzonowo. Mistrzostwa rozgrywane były w trzech kategoriach wiekowych: ministranci, lektorzy młodsi oraz lektorzy starsi.

17. Mistrzostwa Polski LSO - relacja Arkadiusza Wilmana

Puchar w kategorii ministrantów zdobyła parafia Rybitwy z archidiecezji lubelskiej, w kategorii lektor młodszy zwyciężyła archidiecezja krakowska i parafia Skawinki. W lektorze starszym triumfowała parafia Jastkowice z diecezji sandomierskiej.