fot. Wikimedia
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty trzeciego stopnia przed burzami z gradem m.in. dla części województw wielkopolskiego, pomorskiego i zachodniopomorskiego.

Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć ulewne opady deszczu do 40 mm, lokalnie do 50 mm oraz porywy wiatru do 115 km/h, lokalnie do 130 km/h. Miejscami grad. Możliwe, że na tych obszarach będą tworzyły się trąby powietrzne.

IMGW wydał też alert drugiego stopnia przed upałami, co oznacza, że temperatura maksymalna w dzień może wynieść od 30 do 34 st. C, a lokalnie w piątek do 35 st. C. Temperatura minimalna w nocy od 18 do 20 st. C.

Alert pierwszego stopnia oznacza, że mogą wystąpić niebezpieczne zjawiska meteorologiczne, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie dla zdrowia i życia. Ostrzeżenia drugiego stopnia oznaczają, że zjawiska te mogą być zintensyfikowane i bardziej niebezpieczne, a trzeciego stopnia - możliwość wystąpienia groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia.

PAP/rz