fot. pixabay.com
Czwartkowym gościem porannego „Studia Bałtyk” był dyrektor Instytutu Studiów Strategicznych Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie. W rozmowie z Aleksandrą Kupczyk skomentował m.in. główne założenia szczytu NATO w Madrycie.

Ustalenia szczytu NATO, który rozpoczął się w środę w Madrycie to m.in. zwiększenie sił szybkiego reagowania, dołączenie do NATO Szwecji i Finlandii, wzmocnienie flanki wschodniej i zapowiedź prezydenta USA o powstaniu stałego dowództwa V Korpusu Armii Amerykańskiej.

- Koncepcja strategiczna NATO jest dokumentem o kluczowym znaczeniu. Jest to dopiero ósma koncepcja w całej historii NATO, od istnienia sojuszu, czyli 1949 roku. Ostatnia strategia lizbońska, z 2010 roku daleko odbiegała od świata, w jakim obecnie żyjemy. Definiowała ona jako główne zagrożenie - ataki terrorystyczne. W tamtejszym szczycie uczestniczyła, jako partner, Federacja Rosyjska. Obecny dokument zabezpiecza przynajmniej na dekadę. Trzeba rozróżnić dwa przekazy. Pierwszy jest komunikatem wysłanym przez państwa, a drugim konkretna materia koncepcji strategicznej. Elementy V Korpusu, wysuniętego dowództwa, już są w Poznaniu. Będzie to obecnie stała dyslokacja centrum zarządzania i dowodzenia wszystkich sił na wschodniej flance NATO. Wracamy do kluczowych założeń początku sojuszu. V Korpusu był kluczowym elementem, który bronił NATO przed ewentualnym uderzeniem na Zachód ze strony Związku Radzieckiego - powiedział prof. Piotr Grochmalski.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

ak/aj

Posłuchaj

Gość porannego „Studia Bałtyk”: prof. Piotr Grochmalski