fot. prk24.pl
Zmiany społeczno-gospodarcze zachodzące na polskiej wsi odciskają się również na warunkach życia mieszkających tam kobiet. Coraz częściej podejmują one nowe zadania, obciążone są nowymi obowiązkami. Zmieniają się też ich życiowe oczekiwania i aspiracje.

Jak wynika z badań dotyczących sytuacji kobiet mieszkających na wsi, ponad 70 proc. polskich rolniczek jest zadowolona z życia. Doceniają spokój i bezpieczeństwo. Ponad 90 proc. z nich nie zamierza emigrować do miast. Nie czują się też wykluczone. A jak jest w praktyce? Danuta Lebioda, przewodnicząca Rady Kobiet przy Krajowej Radzie Izb Rolniczych twierdzi, że mimo tak optymistycznych wyników badań - do zrobienia jest jeszcze bardzo dużo.

materiał Renaty Pacholczyk

Kobiety na obszarach wiejskich mówią, że trzeba dawać przykład koleżankom. Dlatego wiele z nich prowadzi na wsi aktywne życie, spełniają się i często świadomie wybierają wieś na miejsce swego życia.

Anna Winnicka wybrała się do Wioski Końca Świata, czyli do wsi Iwięcino, w gminie Sianów. Wioska Końca Świata to jedna z wiosek tematycznych utworzonych w ramach projektu, którego celem było ożywienie wsi oraz integracja lokalnej społeczności.

materiał Anny Winnickiej

Biznes niejedno ma imię. To nie tylko wielkie aglomeracje i duże miasta, to również małe miejscowości i tereny wiejskie, gdzie nie brak kreatywności, ciekawych pomysłów, ale i determinacji w dążeniu do celu narzekać nie można. Takimi cechami mogą pochwalić się przedsiębiorcze kobiety, które prowadzą swoje firmy w małych miasteczkach i wsiach.

O wyzwaniach, jakim muszą sprostać, Tomaszowi Tranowi opowiedział Andrzej Mielcarek, prezes koszalińskiego oddziału Północnej Izby Gospodarczej.

materiał Tomasza Trana