fot. Anna Popławska
Sześć samorządów, w tym Świdwin, Biały Bór, Bobolice i Polanów, otrzymało ponad 9,1 mln zł na budowę mieszkań czynszowych. Za te pieniądze powstanie prawie 250 lokali.

Dofinansowanie, pochodzące z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa, trafi m.in. do Świdwina, Białego Boru, Bobolic i Polanowa, czyli gmin zrzeszonych w Społecznej Inicjatywie Mieszkaniowej. - Pomoże to w wybudowaniu łącznie 246 mieszkań  - wyliczył Jakub Pyżanowski, zastępca prezesa Krajowego Zasobu Nieruchomości.

Paweł Mikołajewski, burmistrz Białego Boru, który otrzymał 712 tys. zł dofinansowania, podkreślił, że budowa mieszkań to jedno z najważniejszych zadań samorządu: - Powstanie u nas pierwszy od 35 lat budynek wielolokalowy. Jest więc to zaspokojenie potrzeb mieszkańców, które od wielu lat nie były realizowane.

2,85 mln zł trafiło na konto gminy Bobolice. Tu powstać ma docelowo 108 mieszkań w dwóch budynkach przy ul. Polnej. - Do końca 2025 planowane jest zakończenie pierwszego etapu, czyli oddanie 50 mieszkań - poinformowała Mieczysława Brzoza, burmistrz Bobolic. - Mamy w gminie bardzo dużo osób, które na te lokale czekają - dodała.

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa „KZN-Zachodniopomorskie” skupia dziewiętnaście samorządów. Łącznie w Zachodniopomorskiem na budowę mieszkań czynszowych z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa trafiło już ponad 51 milionów złotych. Dzięki temu powstać ma prawie 1500 mieszkań, m.in. w Koszalinie, Kołobrzegu, Wałczu i Karlinie.

ap/zas

Posłuchaj

Jakub Pyżanowski, z-ca prezesa KZN Paweł Mikołajewski, burmistrz Białego Boru Mieczysława Brzoza, burmistrz Bobolic