fot. prk24.pl
Zaproszenie Przemysława Grabińskiego przyjęli wójt gminy Wałcz Jan Matuszewski, dyrektor Wałeckiego Centrum Kultury Maciej Łukaszewicz i Magdalena Suchorska, dyrektor Muzeum Ziemi Wałeckiej.

W miniony weekend mieszkańcy gminy Wałcz i turyści przywitali sezon letni koncertami w Karsiborze. Jan Matuszewski opowiedział o atrakcjach turystycznych i wakacyjnej ofercie gminy.

- Nasz region posiada hektary pięknych akwenów i dużo terenów leśnych. Możemy poszczycić się dobrze rozwiniętą ofertą usług agroturystycznych. Hasło naszego to „Gmina dobrych gospodarzy” i zdecydowanie to widać, bowiem mieszkańcy bardzo ciepło przyjmują turystów. Mamy również szeroką ofertę dla osób chcących aktywnie spędzić wakacje, przede wszystkim są wspaniałe spływy kajakowe, na które co roku przyjeżdżają tysiące turystów. W Nakielnie działa także klub żeglarski, gdzie można nauczyć się pływać na żaglówce - podkreślił wójt.

rozmowa z Janem Matuszewskim

Magdalena Suchorska z Muzeum Ziemii Wałeckiej zaprosiła na imprezę z okazji jubileuszu 10-lecia Skansenu Fortyfikacyjnego Grupa Warowna Cegielnia, który odbędzie się w najbliższą sobotę w godzinach 11:00-19:00.

- W przygotowaniach do tego wydarzenia pomagały nam jednostki wojskowe i grupy rekonstrukcyjne. Zaplanowaliśmy m.in. pokaz umundurowania żołnierzy Wojska Polskiego od XVIII wieku do czasów współczesnych, pojawią się także pojazdy wojskowe, w tym trzy czołgi. Zorganizujemy również prezentację sylwetek najważniejszych postaci wojskowych, prelekcje oraz zwiedzanie fortyfikacji z naszymi ekspertami - zaznaczyła dyrektor muzeum.

rozmowa z Magdaleną Suchorską

W weekend Wałeckie Centrum Kultury rozpoczyna kulturalne lato XXVI Wędrownym Festiwalem Kultury Ukraińskiej. O szczegółach imprezy opowiedział dyrektor WCK Maciej Łukaszewicz.

- Wydarzenie rozpoczniemy w sobotę warsztatami wokalno-tanecznymi, które prowadzone będą nieodpłatnie od godziny 11 do 14. W niedzielę odbędą się koncerty grup polskich i ukraińskich. W Wałeckim Centrum Kultury wystąpi Zespół Pieśni i Tańca z Iwano-Frankowska „Huculija” wraz z uczniami Szkoły Śpiewu Estradowego z Wałcza. Zwieńczeniem festiwalu będzie koncert w amfiteatrze zespołu wokalnego „FolkTone” z Kijowa oraz wokalno-instrumentalnego „Hoyrayaki” z Bielska Podlaskiego - wyjaśnił dyrektor WCK.

Od 8 do 10 lipca w Wałczu odbędzie się także Festiwal Dwóch Jezior, objęty patronatem medialnym przez Polskiego Radia Koszalin. - To wydarzenie o charakterze nie tylko kulturalnym, ale i sportowym i rekreacyjnym. Zaplanowaliśmy 30 wydarzeń, w tym liczne koncerty, zawody rapowe, wystawy pojazdów czy rywalizacje żeglarskie. Będzie też ogromna strefa gastronomiczna z food trackami, ale również wystawcami regionalnymi. Jestem pewien, że każdy znajdzie coś dla siebie - zaznaczył Maciej Łukaszewicz.

rozmowa z Maciejem Łukaszewiczem