fot. pixabay.com
Większość obywateli Ukrainy znalazło zatrudnienie w branży usługowej oraz przetwórstwa rybnego.

Marcin Horbowy, rzecznik Powiatowego Urzędu Pracy w Słupsku zaznaczył na naszej antenie, że wśród uchodźców najczęściej pracę podejmują młode kobiety: - W naszym regionie jest rozwinięte przetwórstwo rybne i tam duża część tej grupy znajduje zatrudnienie. Sporo uchodźców pracuje również w branży usługowej.

Pani Natalia, która uciekła przed wojną z południa Ukrainy, w Słupsku znalazła zatrudnienie jako opiekunka dzieci: - Pracuję codziennie od godziny 10.00 do 16.00. Jestem bardzo zadowolona, że mam zajęcie w moim fachu.

Zatrudnienie uchodźcom Ukrainy zaoferował również Słupski Ośrodek Kultury. W ramach międzynarodowego projektu przygotowano dla nich dziewięć miejsc pracy, a zgłosiło się prawie 100 chętnych. - Tym osobom zaproponowaliśmy pracę na stanowiskach: opiekun świetlicy dla dzieci z Ukrainy, opiekun uczestników warsztatów, psycholog dziecięcy, osoba do sprzątania oraz konserwator. Naszymi ofertami zatrudnienia wyraziły zainteresowanie 94 osoby - przekazała Agata Pietruszewska ze słupskiego SOK-u.

Do regionu słupskiego od 24 lutego przyjechało dotąd prawie 4 tysiące uchodźców z Ukrainy. Większość z tej grupy to młode kobiety z dziećmi.

pd/mt

Posłuchaj

Marcin Horbowy Agata Pietruszewska pani Natalia