Urządzenia smart stały się już standardem w naszym domu i już właściwie przestaliśmy się zastanawiać czy je mamy, po prostu je używamy, a niektóre z nich stały się już niezastąpione w codziennym życiu. Tu opiszemy tylko kilka z nich, jeśli chciałbyś się zagłębić w temacie zapraszamy na stronę https://radartechnologiczny.pl, gdzie znajdziesz więcej ciekawostek technologicznych.

Odkurzacz

Oczywiście znajduje się w każdym domu, jednak nie w każdym jest to odkurzacz smart. Co potrafi urządzenie sprzątające smart? Zależy to od stopnia zaawansowania technologicznego. Począwszy od tego, że je zaprogramujemy na cykliczne sprzątanie o określonych porach, przez funkcję powrotu do bazy w momencie spadku napięcia do podładowania baterii i samodzielnego podjęcia sprzątania w miejscu jego przerwania, do takich funkcji jak skanowanie pomieszczenia w celu lepszego zaplanowania jego posprzątania, wykorzystania funkcji wirtualnej ściany, ograniczenia sprzątania do wybranego obszaru, czy wyłączenia obszaru ze sprzątania, albo zabezpieczenia robota przed spadnięciem ze schodów. Inteligentny odkurzacz może mieć też rozbudowane opcje sprzątania o mycie podłóg różne funkcje sprzątania podłóg twardych i dywanów. Wszystko zależy od producenta i jego pomysłowości i technologii jakie zastosował.

Inteligentna żarówka

Żarówka smart RGB jest przyjazna naszemu organizmowi. W dzień świeci światłem zimnym białym lub niebieskim, a wieczorem, gdy się ściemni, ciepłym światłem żółtym. Do tego światło samo się włącza i wyłącza według wcześniej zadanych parametrów. Można włączanie światła ustawić według określonych godzin, aby sprawić wrażenie, że ktoś jest w domu, gdy wyjechaliśmy na wakacje i pozostawiliśmy dom bez opieki. Możemy też ustawić, aby światło włączało się na ruch, albo przy określonym natężeniu światła zewnętrznego. Wówczas światło zapali się, gdy zacznie zapadać zmrok. Ponadto inteligentne żarówki zaopatrzone są w szereg użytecznych funkcji obok automatycznego włączania i wyłączania mamy tu zmiany barwy oświetlenia oraz integrację z asystentami głosowymi Alexa czy Google.

Inteligentne gniazdko

Skoro zaopatrzymy się w inteligentną żarówkę, warto też pomyśleć o inteligentnym gniazdku. Można je zainstalować budując dom, lub zainstalować na istniejących już gniazdkach. Zadaniem takich urządzeń jest kontrola przepływu prądu i pomiar zużytej energii przez urządzenia domowe. Za pomocą takiego gniazdka możemy precyzyjnie określić, który ze sprzętów domowych ile dokładnie pobiera prądu, zatem sprzyja to oszczędnościom. Gniazdko jest przydatne w szczególności, gdy zapomnimy jakieś urządzenie z prądu odłączyć, bo możemy to zrobić zdalnie przy użyciu smartfona.

Czujniki i detektory

Funkcje smart pozwolą też niejednej osobie poczuć się w swoich czterech ścianach bezpieczniej za sprawą rozmaitych czujników i detektorów. Człowiek swoimi zmysłami nie jest  stanie wyczuć tlenku węgla, za to czujnik zrobi to doskonale i bezbłędnie. Co więcej, mając połączenie z WiFi i odpowiednimi służbami detektor będzie w stanie od razu zaalarmować właściwe służby ratunkowe o wykryciu niebezpieczeństwa podając adres zdarzenia. Idąc dalej, odpowiedni sterownik będzie w stanie tworzyć okna w lokalu, w którym czujnik wykrył nadmierne stężenie czadu. W przypadku czujnika dymu, gdy zostanie wykryty jego nadmiar, zostanie zaalarmowana straż pożarna i włączone zraszacze, jeśli takie są zamontowane. W każdym wypadku też istnieje możliwość zaprogramowania, aby system zawiadomił bliską nam osobę o nadzwyczajnym zdarzeniu.

Jak widać urządzenia smart otaczają nas w życiu codziennym zewsząd i coraz mniej zwracamy uwagi na to, że coraz powszechniej je wykorzystujemy, bo stają się naszą codziennością. Nikogo już nie dziwi smartfon w rękach dziecka czy użycie kasy samoobsługowej w markecie przez emeryta. Technika otacza nas zewsząd i przyzwyczailiśmy się, że wspomaga nas w naszym codziennym życiu.

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]