fot. wikipedia.org
Doceniając literacki dorobek oraz wkład w działalność patriotyczną pisarki, Sejm ustanowił rok 2022 - Rokiem Marii Konopnickiej. Postanowiliśmy przyjrzeć się osobie i twórczości wybitnej poetki i pisarki.

Czy twórczość poetki, pisarki i publicystki jest ponadczasowa? Jak odbiera ją współczesny czytelnik, jak interpretują młodzi ludzie? Na te pytania Tomaszowi Tranowi odpowiedział polonista Tomasz Stępniak.

materiał Tomasza Trana

Zajrzeliśmy do Narodowego Centrum Kultury. Tam dziecięcą twórczość Marii Konopnickiej postanowiono wyśpiewać i w ten sposób powstała płyta „Niezapominajki”, która ma udowodnić, że twórczyni nie została przez wielu z nas zapomniana. Profesor Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury przypomniał słowa poetki napisane w 1892 roku w jednym z listów: „Nie przychodzę ani uczyć dzieci, ani też ich bawić. Przychodzę śpiewać z nimi”.

materiał Renaty Pacholczyk

Maria Konopnicka to postać w polskiej literaturze nietuzinkowa. Warto zajrzeć do Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach, tam 180 lat temu pisarka urodziła się. O wyjątkowości tego miejsca opowiedziała Magdalena Wołowska-Rusińska, kierownik muzeum.

materiał Renaty Pacholczyk