fot. pixabay.com
Okazuje się, że jedna trzecia wyprodukowanego jedzenia ląduje na wysypisku. Dlaczego tak się dzieje? O tym rozmawialiśmy w środowych „Wieczornych spotkaniach”.

Większość żywności marnujemy nie w gastronomii czy handlu, ale w naszych domach. Wynika to z badań, które Najwyższa Izba Kontroli przytacza w swoim raporcie. Urzędnicy NIK twierdzą, że prawo przeciwdziałające marnotrawstwu jest w Polsce nieskuteczne. Potrzeba jeszcze wielu kampanii społecznych, o czym opowiedziała Alicja Zdych z poznańskiej delegatury NIK, współautorka raportu.

materiał Renaty Pacholczyk

Jak wynika z analizy NIK, w Polsce wciąż marnuje się o wiele za dużo żywności. Niechlubnych przyzwyczajeń nie hamują przepisy mające na celu przeciwdziałanie marnowaniu żywności. Mimo uchwalenia ustawy, nie udało się stworzyć kompleksowego systemu, który w pełni skutecznie redukuje skalę tego problemu w naszym kraju. Najwięcej jedzenia wyrzuca się w domach. Część żywności trafia do Banku Żywności. Anna Winnicka wybrała się do placówki w Nowych Bielicach, gdzie spotkała się z jej dyrektorką Emilią Węgrzynek.

materiał Anny Winnickiej

Z czego wynika marnowanie żywności? Jak planować nasze zakupy? Co zrobić z nadwyżką jedzenia w naszym domu? O tym mówi Marek Borowski z fundacji Bank Żywności im. Jacka Kuronia w Szczecinie.

materiał Beaty Góreckiej