fot. Przemysław Grabiński
Pieniądze umożliwią remont drogi, która ma strategiczne znaczenie dla wojska, ale jest też bardzo ważna dla komunikacji mieszkańców gminy Jastrowie, powiatu złotowskiego oraz turystów.

Droga na odcinku Sypniewo - Nadarzyce prowadzi do 21. Centralnego Poligonu Lotniczego w Nadarzycach. O finansowym wsparciu tej inwestycji poinformował w środę w Złotowie wiceminister resortu obrony Marcin Ociepa: - Nadarzyce to największy poligon lotniczy w Europie. Użytkowanie go niesie ze sobą skutki dla infrastruktury, dla mieszkańców. Czymś naturalnym jest to, że Ministerstwo Obrony Narodowej chce finansować takie inwestycje. Te 59 milionów złotych to korzyść dla żołnierzy i społeczności lokalnej.

Wiceminister dodał, że modernizacja drogi to również szansa na rozwój regionu: - Mówimy o realizacji ponad dziewięciu kilometrów drogi bardzo dobrej jakości - inwestycji, którą będą realizować także lokalni przedsiębiorcy. Cieszymy się, ponieważ mieszkańcy wokół tej drogi będą mogli rozbudowywać swój potencjał rozwojowy.

Ryszard Goławski, starosta złotowski podkreślił, że to nie tylko inwestycja strategiczna dla wojska i lokalnych mieszkańców, ale też największa od lat inwestycja drogowa powiatu: - Dokumentacja czeka już na pozwolenie na budowę. Po raz pierwszy w powiecie złotowskim będziemy ogłaszali przetarg na remont drogi o wartości 60 mln. To największa inwestycja drogowa w naszym powiecie od wielu lat.

O realizację tej inwestycji zabiegał m.in. pilski poseł Zjednoczonej Prawicy, wiceminister Rozwoju i Technologii Grzegorz Piechowiak. Jak powiedział Polskiemu Radiu Koszalin - droga od dawna wymaga remontu, a jej znaczenie jest ponadregionalne: - To jest droga, gdzie wielu kierowców wykonuje skrót - z Jastrowia na Borne Sulinowo i dalej do Szczecinka. Inwestycja ułatwi ruch na tej trasie.

Wsparcie finansowe z Ministerstwa Obrony Narodowej ma pokryć cały koszt modernizacji drogi. Niemal Dziesięciokilometrowy odcinek między Sypniewem a Nadarzycami powinien być gotowy za dwa lata.

Zapraszamy do wysłuchania materiału Przemysława Grabińskiego.

pg/aj

Posłuchaj

materiał Przemysława Grabińskiego