fot. prk24.pl
Dyrektor Archiwum Państwowego w Koszalinie była gościem Adriana Adamowicza i Jarosława Rochowicza w audycji „Na dobry dzień”. Katarzyna Królczyk zaprosiła naszych słuchaczy na Międzynarodowy Dzień Archiwów.

Międzynarodowy Dzień Archiwów to święto obchodzone corocznie 9 czerwca. Ustanowiono je podczas 16. Międzynarodowego Kongresu Archiwów w Kuala Lumpur na pamiątkę utworzenia Międzynarodowej Rady Archiwów w 1948 roku, która dziś zrzesza około 1400 instytucji ze 199 krajów świata.

Obchody mają na celu m.in. rozwój i ułatwienie dostępu do zasobów archiwalnych. Tego dnia archiwa na całym świecie przypominają o swojej misji i znaczeniu dla zbiorowej pamięci narodów i społeczeństw. Takie działania zaplanowało także m.in. Archiwum Państwowe w Koszalinie.

- W czwartek organizujemy z naszymi partnerami - Centralnym Ośrodkiem Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie i szczecińskim oddziałem IPN-u - sesję popularnonaukową, na której przybliżymy zasoby różnych archiwów. Drugą częścią koszalińskich obchodów Międzynarodowego Dnia Archiwów będą warsztaty edukacyjne dla uczniów szkół podstawowych - powiedziała Katarzyna Królczyk.

Dyrektor Archiwum Państwowego w Koszalinie zachęciła także do tworzenia własnych, rodzinnych archiwów: - Myślę, że każdy może być archiwistą rodzinnym. Wystarczy trochę cierpliwości i wiedzy, jak zadbać o rodzinne archiwa. Z pomocą przychodzą nasi pracownicy. Tłumaczymy, jak porządkować pamiątki, tak by zachować je dla przyszłych pokoleń.

Katarzyna Królczyk opowiedziała, jak rozpocząć prace nad domowym archiwum: - Budowanie drzewa genealogicznego należy rozpocząć od zgromadzenia kompletu dokumentów, czyli świadectw urodzenia, małżeństw, zgonów, fotografii. Warto również spisać relacje członków rodziny. Jeżeli na tej podstawie nie udaje się nam dotrzeć do niektórych informacji, to wówczas z pomocą przychodzą Archiwa Państwowe. W ich zasobach przechowywane są księgi urodzin, małżeństw, zgonów. Mieszkańcy często kontaktują się z nami właśnie w sprawie przeprowadzenia badań genealogicznych.

red./ar

Posłuchaj

rozmowa z Katarzyną Królczyk