fot. prk24.pl
Czy budżet państwa udźwignie wypłatę czternastych emerytur oraz czy możemy być już pewni, że Bruksela odblokuje pieniądze dla Polski z Krajowego Planu Odbudowy - m.in. o to Anna Popławska pytała gościa porannego „Studia Bałtyk”. Zaproszenie przyjął Marcin Porzucek, pilski poseł Prawa i Sprawiedliwości.

- Powiedzmy sobie wprost, opozycja nie chce tych środków dla Polski, bo stoi na stanowisku, że pieniądze tak, ale dopiero, kiedy ona wygra wybory - powiedział poseł, pytany o dalsze procedowanie przyjętych wczoraj przez Sejm poprawek do ustawy o Sądzie Najwyższym m.in. likwidujących Izbę Dyscyplinarną, sugerując, że mimo wypełniania przez Polskę zaleceń TSUE zmierzających do odblokowania pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy, opozycja i tak, będzie szukała „dziury w całym”. - Mam nadzieję, że przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen okaże się osobą niezależną i te pieniądze do nas trafią, bo to już nie tylko kwesta walki ze skutkami COVID-u, ale także wojny i faktu, że przyjęliśmy największą falę uchodźców wojennych. Wzięliśmy na siebie wielką odpowiedzialność i nie powinniśmy być za to karani  - dodał, nawiązując do zapowiedzianej na 2 czerwca wizyty w Warszawie przewodniczącej Komisji Europejskiej, podczas której ma zostać ogłoszona informacja o zatwierdzeniu polskiego KPO.

Rząd i polscy patrioci chcą, by środki unijne, które nam się należą, trafiły do Polski jak najszybciej

Wczoraj Sejm zdecydował także o wypłacie czternastej emerytury. Dodatkowe świadczenie ma zacząć trafiać do kieszeni emerytów od końca sierpnia. Czy będą na to pieniądze? - Czternastka już była wpłacana - zaznaczył poseł. - Niezależnie od tego, że sytuacja jest w Europie trudna, nasza gospodarka nadal się rozwija, mamy drugi w Europie najniższy poziom bezrobocia, wpływy z podatków są wysokie i możemy finansować takie programy - powiedział.

Pytany o prace nad przepisami dotyczącymi pomocy kredytobiorcom (projekt przewidujący m.in. możliwość przesunięcia spłaty rat kredytów, czyli tak zwane wakacje kredytowe został w czwartek po pierwszym czytaniu skierowany do sejmowej komisji finansów) i krytyki pod ich adresem ze strony niektórych ekonomistów powiedział: - Rolą rządu jest wspieranie obywateli. Liberalni ekonomiści uważają zaś, że Polakom pieniędzy absolutnie nie powinniśmy dawać. I trzeba pamiętać, że to są ludzie, którzy, w przypadku wygranej opozycji, będą tworzyć choćby ministerstwo finansów i wtedy zlikwidują wszystkie programy osłonowe i społeczne - stwierdził.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

ap/zas

Posłuchaj

Gość „Studia Bałtyk”: Marcin Porzucek