fot. pixabay
W audycji przyjrzeliśmy się sytuacji w szkołach, w których uczą się dzieci - uchodźcy z Ukrainy. Opowiemy więcej o wsparciu, na jakie mogą liczyć młodzi Ukraińcy.

Ukraińskie liceum w Białym Borze to jedyna placówka na Pomorzu, gdzie młodzież kształci się również w języku ukraińskim. W tym roku po inwazji Rosji na Ukrainę do szkoły przybyły też dzieci z Ukrainy, a niektóre z nich właśnie przystąpiły do matury.

materiał Anny Winnickiej

Zespół Szkół nr12 w Koszalinie to placówka, w której kształcą się dzieci i młodzież m.in. z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, umiarkowanym, a także ze sprzężonymi niepełnosprawnościami. Tu trafiły ukraińskie dzieci ze spektrum autyzmu. Na jakie wsparcie mogą liczyć? Jak doszło do tej współpracy? Na te pytania odpowiada Wojciech Rzemieniewski, dyrektor placówki.

materiał Tomasza Trana

Nauka nowego języka to olbrzymie wyzwanie, szczególnie jeżeli ma się on stać tym, którym na co dzień będziemy musieli się posługiwać. W takiej sytuacji są teraz najmłodsi uchodźcy z Ukrainy, którzy pojawili się w naszych szkołach. Alicja Krajewska, nauczycielka-lingwistka podkreśliła, że dla tych dzieci nauka nowego języka - polskiego to olbrzymie wyzwanie.

materiał Renaty Pacholczyk