fot. Jarosław Ryfun
Gościem porannego „Studia Bałtyk” był Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy, koszaliński poseł Prawa i Sprawiedliwości. W rozmowie z Aleksandrą Kupczyk odniósł się m.in. do wyników głosowania nad immunitetem marszałka Senatu oraz unijnego wsparcia państw, które tak jak Polska, najbardziej angażują się w pomoc ukraińskim uchodźcom wojennym.

- Ta sprawa powinna być całkowicie inaczej załatwiona - powiedział Paweł Szefernaker, pytany o wynik głosowania w Senacie nad uchyleniem immunitetu marszałkowi Tomaszowi Grodzkiemu. Przypomnijmy, marszałek, któremu prokuratura chce przedstawić zarzuty przyjmowania korzyści majątkowych związanych z pracą w szczecińskim szpitalu, immunitet zachował. - W mojej opinii, szczególnie wobec polityków, wszystkie wątpliwości powinny być wyjaśnione. Wtedy mielibyśmy jasność. Niestety, marszałek chroni się za immunitetem, stawiając się tym samym ponad prawem - stwierdził minister.

Pytany był także o sprawy związane z pomocą uchodźcom wojennym i o konieczną rekompensatę, której Polska oczekuje od pozostałych państw unijnych. - Od początku wskazujemy, że jesteśmy krajem, który w tej sytuacji pomaga najwięcej - powiedział minister, zaznaczając, że polski rząd domaga się utworzenia unijnego funduszu solidarnościowego, z którego pokrywane byłyby koszty pomocy obywatelom Ukrainy. - Państwa członkowskie muszą te koszty solidarnie ponosić - dodał. Pytany o dotychczasowe decyzje Brukseli w kwestii finansowego wsparcia dla państw najbardziej zaangażowanych w pomoc osobom uciekającym z objętej wojną Ukrainy, stwierdził: - Te pieniądze są daleko niezadowalające.

Wiceszef MSWiA wyjaśnił, że choć od początku wojny granicę polsko-ukraińską przekroczyło ponad 3 mln osób, według szacunków w naszym kraju na dłużej zostanie ok. połowa z nich. - W przyszłym tygodniu przedstawimy Sejmowi pierwsze zapisy specustawy rozwiązujące problemy, które, przy okazji przyjęcia tak dużej liczby gości, się pojawiły. Zaznaczam, że rozwiązywanie tych problemów, nie może się odbywać kosztem Polski i Polaków - powiedział.

Gość pytany był również o spodziewaną datę wydania decyzji MSWiA w sprawie rozszerzenia granic Koszalina i Słupska. - Co roku decyzje zapadają do końca lipca i tak będzie także teraz - odpowiedział minister.

Paweł Szefernaker zapewnił również, że w Kołobrzegu powstanie punkt paszportowy. - Kilka dni temu rozmawiałem na ten temat z posłem Czesławem Hocem, prezydent Kołobrzegu i kołobrzeskim starostą. W MSWiA zrobimy wszystko, by taki punt jak najszybciej powstał, bo rzeczywiście jest w Kołobrzegu potrzebny - powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

ak/zas

Posłuchaj

Gość „Studia Bałtyk”: Paweł Szefernaker