fot. Katarzyna Chybowska
W koszalińskiej delegaturze Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego wicewojewoda Tomasz Wójcik podpisał w tej sprawie umowy z przedstawicielami 21 gmin. Do samorządów w ramach programu „Senior+” trafi prawie 2,2 miliona złotych, a w ramach „Opieka 75+” - ponad 2,1 miliona złotych.

Tomasz Wójcik podkreślił, że od momentu powstania programów systematycznie rośnie liczba miejsc, w których seniorzy mogą znaleźć pomoc i rozwijać pasje: - W ciągu siedmiu lat powstało 1226 miejsc w domach i klubach seniora. W domach seniora mieszkańcy mogą otrzymać pomoc i opiekę, a w klubach - rozwijać zainteresowania.

Koszalin na prowadzenie klubów seniora w tegorocznym rozdaniu otrzymał ponad 155 tysięcy złotych. Prezydent Piotr Jedliński powiedział, że pieniądze przekazane zostaną do dwóch placówek, których głównym celem jest integracja seniorów z młodszymi mieszkańcami miasta: - Chcemy zaktywizować seniorów, przygotować dla nich zajęcia terapeutyczne i zachęcić ich do budowania więzi z młodszymi mieszkańcami.

Ponad 145 tysięcy złotych otrzymała gmina Sianów. Burmistrz Maciej Berlicki podkreślił, że to bardzo ważne wsparcie: - Starsi ludzie są coraz bardziej aktywni, potrzebują różnego rodzaju zajęć. Inni wymagają za to opieki. Właśnie na te cele przeznaczymy dofinansowanie.

Dzięki dofinansowaniu jeszcze w tym roku powstaną kolejne domy seniora, m.in. w Szczecinku i Polanowie. Grzegorz Lipski, burmistrz Polanowa zaznaczył, że wkrótce w gminie otwarta zostanie taka placówka: - Jest już w zasadzie gotowa. Otrzymane dofinansowanie przeznaczymy na jej wyposażenie. Chcemy otworzyć obiekt na dzień seniora.

W tym roku dofinansowanie z programu „Senior+” trafiło do 25 zachodniopomorskich gmin i jednego powiatu, a w ramach „Opieka 75+” - do 40 gmin.

Więcej w materiale Katarzyny Chybowskiej.

kc/rz

fot. Katarzyna Chybowska
fot. Katarzyna Chybowska
fot. Katarzyna Chybowska
fot. Katarzyna Chybowska
fot. Katarzyna Chybowska
fot. Katarzyna Chybowska

Posłuchaj

materiał Katarzyny Chybowskiej