fot. Marcin Turalski
Ponad 240 mln złotych trafi do gmin uzdrowiskowych w ramach przeznaczonej dla nich edycji Programu Inwestycji Strategicznych - ogłosił w sobotę w Ustce wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker. Dofinansowanie otrzyma 49 gmin, które wnioskowały o takie wsparcie.

Paweł Szefernaker przypomniał, że drugi nabór wniosków o dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych trwał do 11 marca. W edycji "Polskie Uzdrowiska" samorządy mogły złożyć dwa wnioski - jeden do 2 mln złotych i jeden do 5 mln złotych. Dofinansowanie może wynieść do 98 procent wartości inwestycji, wymagany wkład własny gminy to 2 procent.

- Gminy uzdrowiskowe, które złożyły wnioski do funduszu inwestycji strategicznych, otrzymały z tego dodatkowego rozdania ponad 240 milionów złotych -
poinformował wiceminister. Jak zaznaczył, to dofinansowanie trafi do 49 gmin, które o nie wnioskowały.

Wiceszef MSWiA, tłumacząc konieczność wsparcia tych gmin, wskazywał na ich straty z powodu pandemii COVID-19. Do gmin w związku z lockdownem nie docierały podatki wynikające np. z opłaty uzdrowiskowej. - Gminy uzdrowiskowe w latach 2020-2021 miały duże straty związane właśnie z brakiem tych opłat, które na co dzień są w ich budżetach - zaznaczył.

Paweł Szefernaker zapowiedział ponadto, że kolejną edycję Programu Inwestycji Strategicznych przeznaczoną dla wszystkich samorządów, rząd planuje rozstrzygnąć na przełomie maja i czerwca, a edycję dla gmin popegeerowskich - w drugiej połowie czerwca.

Rzecznik rządu Piotr Müller dodał, że poza środkami z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych, istotna dla nadmorskich gmin jest również budowa drogi ekspresowej S6 – Trasy Kaszubskiej. - Już niebawem w ciągu kilku tygodni zostanie otwarta droga między Gdynią Wielki Kack a Bożympolem Wielkim. To będzie ważny korytarz transportowy - tłumaczył Piotr Müller i dodał, że w tym roku zostaną podpisane finalne umowy na budowę dróg między Słupskiem a Koszalinem. Rzecznik rządu przypomniał, że obecnie jest przebudowywana droga krajowa między Słupskiem a Ustką i koszt tej inwestycji wynosi ponad 150 mln zł. - Ona poprawi wartości turystyczne Ustki i łatwiejszy dojazd do tego miasta. W kompleksowy sposób patrzymy na region środkowopomorski, aby zwiększać atrakcyjność gospodarczą i turystyczną – podkreślił Piotr Müller.

Słupski poseł Prawa i Sprawiedliwości poinformował również o przekazaniu pięciu milionów zł na drogi w Ustce. Rządowe środki trafią także m.in. do Darłowa, Kołobrzegu oraz innych miejscowości uzdrowiskowych w Polsce. Kolejne rozdanie Programu Inwestycji Strategicznych dla wszystkich gmin w Polsce zostanie rozstrzygnięte na przełomie maja i czerwca, a dla gmin popegeerowskich - w drugiej połowie czerwca.

Poszczególne gminy otrzymają:
  • Gmina Miasto Ustka: Ustka - Przebudowa ul. Tadeusza Kościuszki, ul. Plac Wolności oraz łączącego te ulice skrzyżowania z ulicą Jana z Kolna w Uzdrowisku Ustka - 4 998 000,00 zł.
  • Gmina Miasto Kołobrzeg: Kołobrzeg - Przebudowa ulicy Spacerowej w Kołobrzegu - 5 000 000,00 zł.
  • Gmina Darłowo: Darłowo - Budowa dróg w centrum Uzdrowiska Dąbki wraz ze skwerem rekreacyjnym - 2 000 000,00 zł.
  • Gmina Darłowo: Darłowo - Przebudowa terenu parkingu w Uzdrowisku Dąbki - 3 000 000,00 zł.
  • Gmina Połczyn-Zdrój: Połczyn-Zdrój - Kompleks basenów letnich wraz z niezbędną infrastrukturą, jako uzdrowiskowa strefa wypoczynku - 5 000 000,00 zł.
PAP/el/rz/red./od

Posłuchaj

Piotr Müller - rzecznik rządu oraz słupski poseł Prawa i Sprawiedliwości Paweł Szefernaker - wiceminister spraw wewnętrznych i administracji oraz koszaliński poseł Prawa i Sprawiedliwości