fot. prk24.pl
To żywy pomnik tego, jak może wyglądać współpraca rządu i samorządu – powiedział wiceszef MSWiA i koszaliński poseł Prawa i Sprawiedliwości Paweł Szefernaker podczas otwarcia nowej siedziby Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie i Fundacji „Nauka dla Środowiska”.

- Udaje się pokazywać na naszej ziemi koszalińskiej, że rząd i samorząd potrafią współpracować, rozmawiać, i rozwiązywać problemy, a ta inwestycja jest najlepszym dowodem na to, że współpraca nie jest takim świętym Graalem wokół, którego chodzimy, a nikt go nie widzi, ale rzeczywiście (…) są skutki, są małe inwestycje, trochę większe, jak i strategiczne inwestycje dla tego regionu - powiedział Paweł Szefernaker.

Według niego, ta inwestycja, dzięki której dwie jednostki organizacyjne powiatu koszalińskiego i fundacja realizująca projekty na rzecz środowiska mają nową siedzibę, to „żywy pomnik, tego jak może wyglądać współpraca rządu i samorządu”.

Wiceszef MSWiA podkreślił, że w ostatnim czasie rząd i samorząd stanął przed problemami w związku z różnymi sytuacjami, także nieprzewidywalnymi, jak pandemia czy agresja Rosji na Ukrainę. Zaznaczył, że tu potrzebne jest działanie „na zasadzie rozwiązywania problemów, nie tworzenia dodatkowych”.

Dodał, że skutkiem współpracy jest realizowanie inwestycji, z których korzystają mieszkańcy: - Ta inwestycja jest bardzo ważna. Kwestie związane z psychologią, psychiatrią są dziś niezwykle ważnym elementem, który powinien łączyć rząd i samorząd. Powinniśmy w tych sprawach wiele robić.

Starosta powiatu koszalińskiego Marian Hermanowicz zaznaczył, że wartej 9 mln zł inwestycji nie udałoby się zrealizować, gdyby nie pieniądze z budżetu krajowego z Programu Inwestycji Lokalnych, które pokryły prawie 50 proc. wydatków z nią związanych. Powiat uzyskał także środki z WFOŚiGW i PFRON. - Ponad 10 lat temu nasi poprzednicy kupili ten obiekt od Agencji Mienia Wojskowego z bonifikatą, której przepadek groził, jeśli nie wykonamy tego, co jest zapisane w akcie notarialnym. Dzięki różnym okolicznościom i pomocy ten efekt, który był zapisany uzyskaliśmy - powiedział Hermanowicz, wskazując na wagę rządowej pomocy finansowej.

Nowa siedziba Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie i Fundacji „Nauka dla Środowiska” mieści się przy ul. Andersa 32 w Koszalinie, w dawnym budynku garnizonowym. Obiekt został zmodernizowany i przebudowany, by podopiecznym ułatwić dostępność do placówki (parking, winda, podjazdy dla osób niepełnosprawnych, teren zielony) oraz poprawić komfort pracy i realizację zadań.

Jacek Sztucki, dyrektor Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej powiedział, że w starej siedzibie rocznie przyjmowano około 1500 dzieci. Dodał, że praca w nowym miejscu będzie w bardziej komfortowych warunkach: - Prowadzimy grupy wsparcia dla psychologów, pedagogów i rodziców, a także szkolenia. Nowa siedziba pozwoli wzbogacić nam ofertę.

PAP/sk/rz

fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl

Posłuchaj

Paweł Szefernaker, wiceszef MSWiA i koszaliński poseł PiS-u Marian Hermanowicz, starosta koszaliński