fot. pixabay.com
Niezależność finansowa kobiet - to nie tylko pieniądze. To także poczucie własnej wartości i sprawczości - o tym rozmawialiśmy w czwartkowym wydaniu „Wieczornych spotkań”.

Według badań, co piąta kobieta w Polsce jest uzależniona finansowo od męża, partnera czy rodziców. Nie posiada własnych dochodów i nie chce o pieniądzach w ogóle rozmawiać. Nie edukujemy w tym zakresie też naszych córek. A przyczyny braku niezależności finansowej mogą być różne - od lęku i braku poczucia własnej wartości, po schematy, które wynosimy ze środowiska, kończąc na najgorszych - takich jak przemoc ekonomiczna. A tymczasem, jak podkreślają Anna Szczepańska z koszalińskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej i Dorota Chałat ze Stowarzyszenia Era Kobiet, kobiety muszą uwierzyć w siebie i przede wszystkim inwestować w siebie. To jest bowiem pierwszy krok do niezależności finansowej kobiet.

materiał Renaty Pacholczyk

Niezależność finansowa to nie tylko pieniądze. To też poczucie własnej wartości i sprawczości, dlatego każdy powinien dążyć do niezależności finansowej. Iryna Kuzyan nie wyobraża sobie być zależną od finansów partnera czy też męża, bo, jak jej przykład pokazuje, życie może potoczyć się różnie.

Z Iryną spotkała się Anna Winnicka.

materiał Anny Winnickiej

Czy przykładamy za małą wagę do tematu finansów osobistych? Jak kobiety radzą sobie w biznesie, który stanowi jeden z elementów niezależności finansowej? Na te pytania Tomaszowi Tranowi odpowiedziała Diana Sinkiewicz, wiceprezes Zachodniopomorskiego Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

materiał Tomasza Trana

W dziedzinie finansowej niezależności kobiety w Polsce mają na ogół dużo do zrobienia - uważa Marta Kobińska, blogerka, trenerka rozwoju osobistego. Z drugiej strony, jest coraz więcej narzędzi i sposobów, które pomogą nam to zmienić, jeśli tylko zdecydujemy się nad tą zmianą popracować.

materiał Joanny Lejtan