fot. Sławomir Kamola
Po dwuletniej, wynikającej z pandemii koronawirusa, przerwie regionalne placówki muzealne zapraszają na Europejską Noc Muzeów.

Koszalin

Muzeum w Koszalinie
Od godz. 18.00 będzie można podziwiać kilkanaście cennych przedmiotów, na co dzień skrywanych w magazynach, eksponowanych rzadko albo nigdy - ze względów bezpieczeństwa, konserwatorskich lub innych. Każdy z nich ma niepowtarzalną urodę i ciekawą historię. Opowiedzą o nich kustosze, prezentując te skarby na tle i w kontekście wystaw stałych oraz czasowych.


Dział Sztuki Dawnej pokaże przykłady rzemiosła artystycznego, pochodzącego ze znakomitych europejskich warsztatów, np. witrażyki gabinetowe. Dział Historyczny zaprezentuje m.in. monety z koszalińskiej mennicy oraz wyjątkowe cymelia: XIX- i XX-wieczne judaica. Dział Sztuki Współczesnej zapowie swoją letnią wystawę kilkoma obrazami, prezentującymi spojrzenie polskich artystów nowoczesnych na pejzaż. Goście działu będą mogli rozwiązać quiz i zdobyć słodką nagrodę (warto zabrać ze sobą smartfon).

Bardziej tradycyjną formę zabawy, zatytułowaną „Gar tajemnic”, proponuje Dział Etnografii. Ona także gwarantuje poznanie muzealnych eksponatów, a po odgadnięciu ich nazw i funkcji - zdobycie uroczych upominków. W Dziale Archeologii podziwiać będzie można liczący trzy tysiące lat, bardzo cenny, prawdziwy skarb. A wokół niego snuła się będzie opowieść o starożytnym kowalu-czarowniku...

Kto pragnie nie tylko podziwiać sztukę, ale także ją tworzyć, będzie miał po temu okazję. W sali edukacyjnej przez całą Noc Muzeów powstawał będzie wielki kolaż, inspirowany prezentowaną właśnie w muzeum wystawą plakatów Michela Bouveta, ale także wspomnieniami, doświadczeniami i marzeniami współautorów tego wyjątkowego dzieła. Oczywiście indywidualiści mogą komponować w tym czasie własne prace. Chodzi o stworzenie sugestywnego przekazu za pomocą obrazów, symboli, znaków i słów. Bo z takiej właśnie symbiozy wyrosła sztuka plakatu.

Zagroda Jamneńska
Zagroda Jamneńska w Jamnie od godz. 18.00 zaprasza na nocne zwiedzanie wystawy stałej - wnętrza zrekonstruowanej chałupy kmiecej z XIX wieku. Na dziedzińcu będzie można skosztować smakołyków przygotowanych przez Jamneńskie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne. Goście, którym szczególnie mocno udzieli się sielski nastrój, zapewne chętnie zafundują sobie zdjęcie, zrobione przez specjalistkę od fotografii rodzinnej, w specjalnie zaaranżowanym zakątku Zagrody.

Wydział Architektury i Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej
Od godziny 16.30 w kampusie przy ul. Racławickiej czekać będą liczne warsztaty, prezentacje, konsultacje dla kandydatów na studia. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Program można znaleźć na facebookowej stronie wydziału.

Stowarzyszenie Teatr Propozycji „Dialog”
„Dialog” udostępnia do zwiedzania swoją siedzibę - zabytkowy Domek Kata. W godz. 17.00-18.00 będzie można oglądać wystawę „Koszalińska historia w dyby zakuta” oraz Muzeum Teatru Dialog, które na co dzień nie są udostępniane szerokiej publiczności. Od godz. 18.00 planowany jest koncert „Majówka z gitarą i piosenką”. Bilet na koncert kosztuje 20 zł.

Muzeum Obrony Przeciwlotniczej
W godz. 18.00-23.00 zaplanowano prezentacje nowych wystaw, nowych aranżacji oraz obiektów z kolekcji własnej i współpracujących muzeów. Wstęp: 1 zł (będzie przeznaczony na renowację zabytków). W programie:
  • 18.00 - uroczyste otwarcie Europejskiej Nocy Muzeów
  • 18.30 - koncert orkiestry wojskowej - koncert pieśni i piosenek wojskowych w wykonaniu Orkiestry Wojskowej Garnizonu Koszalin
  • 19.00 - występ harcerskiego zespołu artystycznego - Hufiec ZHP im. Wojsk Ochrony Pogranicza w Sławnie
  • 18.00-23.00 - oglądanie zabytków w innym świetle
Salon Historyczny - schron pod hotelem Gromada, ul. Zwycięstwa 20/24 (wejście od ul. Kaszubskiej)
Od godz. 16.00 zaprasza na nowe atrakcje, grę zręcznościową, muzykę z czarnych płyt (Bardzo Atrakcyjny Kazimierz). Ponadto Towarzystwo Strzeleckie z wystawą broni, Stowarzyszenie Gniazdo z dioramą Powstania Warszawskiego, członkowie SHE ODKRYWCY, harcerze i wolontariusze.

red./UM Koszalin/ar

Słupsk

Dla zwiedzających udostępniony zostanie tylko Biały Spichlerz, gdzie znajduje się największa na świecie kolekcja dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza - Witkacego. - Rozpoczniemy na parterze spotkaniem ze słupskimi kolekcjonerami, potem warto udać się wyżej - powiedziała Katarzyna Maciejewska z działu edukacji Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

W Białym Spichlerzu znajduje się około 260 prac Witkacego, które podczas Nocy Muzeów będą eksponowane na sześciu kondygnacjach Białego Spichlerza. Oprócz tego będzie można obejrzeć wystawy czasowe rzeźbiarzy, m.in. Magdaleny Abakanowicz, malarzy Jana Matejki, Jacka Malczewskiego czy Juliusza Kossaka. Początek zwiedzania w sobotę o 18.00.

Szczecinek

Zwiedzanie po zmroku także w Szczecinku. Muzeum Regionalne otwiera swoje drzwi w ramach Nocy Muzeów. Szczecinecką placówkę będzie można odwiedzić między 18.00 a północą. Dla zwiedzających udostępnione będą wszystkie wystawy stałe jak i czasowe, w tym umundurowania z okresu II wojny światowej. W trakcie Nocy Muzeów prowadzona będzie także kwesta na rzecz zmagającego się z chorobą muzyka z Bornego Sulinowa. Wstęp do Muzeum Regionalnego w Szczecinku w ramach Nocy Muzeów jest bezpłatny.

Piła

W Muzeum Okręgowym w Pile ten wieczór upłynie m.in. przy dźwiękach lutni i gitary romantycznej. O 20.30 odbędzie się koncert „Piosennik romantyczny”, ale placówkę będzie można zwiedzać już od 19.00.

To okazja, by zapoznać się z wystawą stałą i ekspozycją czasową - „Powstanie listopadowe 1830-1831” ze zbiorów Marcina Zdrojewskiego. Muzealnicy z Piły na ten wieczór przygotowali też quiz z nagrodami, a na 23.00 zaplanowano spotkanie z archeologiem dr. Jarosławem Rolą, który opowie o podwodnych eksploracjach w Gwdzie - oraz efektach tych poszukiwań w rzece.

Od 20.00 będzie można też zajrzeć do schronohangarów Pilskiego Muzeum Wojskowego - to na terenie lotniska w Pile. W stworzonym przez pasjonatów muzeum można oglądać eksponaty związane z historią pilskiego lotniska i działających w Pile jednostek wojskowych. Największą atrakcją ze zbiorów Pilskiego Muzeum Wojskowego jest samolot SU-22, tzw. Tygrysek. Chętni będą mogli zasiąść za jego sterami.

Na Noc Muzeów zaprasza też galeria BWA w Pile, w której prezentowana jest wystawa prac Elżbiety Wasyłyk „Forma Dei/Morfologia Światła”. W Pilskim BWA także koncert fortepianowy.

Kołobrzeg

Do odwiedzin zaprasza Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. W godzinach od 19.00 do 22.00 bezpłatnie będzie można zwiedzić oddział Dzieje Oręża Polskiego przy ul. Emilii Gierczak 5. Dodatkowo, w holu oddziału, prezentowana będzie wystawa czasowa poświęcona Insurekcji Kościuszkowskiej, a przed wejściem, wystawa plenerowa o pierwszym muzeum morskim w odrodzonej Rzeczypospolitej - Warszawskim Muzeum Stanisława Ledóchowskiego.

Do europejskiej akcji przyłączyło się też Stowarzyszenie Miłośników Dawnej Motoryzacji w Kołobrzegu. O godz. 16.00 ulicami miasta przejedzie parada zabytkowych samochodów. Od 17.00 pojazdy będzie można podziwiać na placu, koło latarni morskiej.

Od godz. 18.00 do zachodu słońca dla odwiedzających zostaną otwarte piwnice kołobrzeskiego ratusza. Muzeum Patria Colbergiensis zaprasza do poznania setek lat historii miasta, poprzez pryzmat eksponatów i opowieści miłośnika historii Roberta Maziarza.

Posłuchaj

dr Wojciech Grobelski Tomasz Adamski