fot. IPN
Rzecznik prasowy Instytutu Pamięci Narodowej, z którym w czwartek w porannym „Studiu Bałtyk” rozmawiała Anna Popławska, podkreślił, że Instytut Pamięci Narodowej ufundował Centralnemu Ośrodkowi Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie pamiątkową tablicę z wizerunkiem marszałka Józefa Piłsudskiego, który jest patronem tej placówki.

W czwartek na terenie Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie odbędą się ogólnopolskie uroczystości Święta Straży Granicznej. Weźmie w nich udział m.in. prezydent Andrzej Duda. Okazją do wizyty głowy państwa w Koszalinie jest także 30-lecie koszalińskiego ośrodka. Został on utworzony 19 marca 1992 roku. Jego kadra szkoli co roku tysiące osób na potrzeby Straży Granicznej.

- IPN upamiętnia bohaterów i ich czyny. Współpracujemy ze Strażą Graniczną od wielu lat. Publikujemy liczne książki i albumy. Postanowiliśmy też zaangażować się w obchody 30. rocznicy utworzenia Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie i ufundowaliśmy pamiątkową tablicę. Będzie ona odsłonięta w czwartek o 11.00. Przedstawia ona wizerunek marszałka Józefa Piłsudskiego, patrona ośrodka. Została opracowana przez pracowników naszego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa - powiedział dr Rafał Leśkiewicz.

Jak dodał, Straż Graniczna to formacja szczególnie ważna dla Polski, mająca korzenie w dwudziestoleciu międzywojennym: - We wrześniu 1924 roku utworzono Korpus Ochrony Pogranicza. Powołano go po doświadczeniach z wojny polsko-bolszewickiej. KOP-owi nadano charakter wojskowy. Odpowiedzialny był za ochronę wschodniej granicy. Już wtedy notowano wiele nielegalnych prób przekroczenia granicy i akcji dywersyjnych ze strony Sowietów. Od funkcjonowania dawnego KOP-u, a dziś już Straży Granicznej, zależy integralność naszych granic i normalne funkcjonowanie państwa.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

red./rz

Czytaj więcej

Posłuchaj

Gość „Studia Bałtyk”: dr Rafał Leśkiewicz, rzecznik prasowy IPN-u