fot. Twitter/WFOSiGWSzczecin
Od dziś jednostki OSP będą mogły składać wnioski na zakup sprzętu i wyposażenia. W województwie zachodniopomorskim przeznaczono na ten cel 1,7 mln złotych. Jest to wspólne przedsięwzięcie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Jak mówi prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie Marek Subocz, jednorazowo będzie można kupić wyposażenie za kwotę do 25 tysięcy złotych. Maksymalna kwota dofinansowania wyniesie do 90 procent wartości. - W ramach tych środków strażacy będą mogli kupić m.in. hełmy, specjalną odzież i obuwie, a także pilarki, agregaty, czy też namioty. Co ważne, w tym roku rekomendację Państwowej Straży Pożarnej otrzymają jako pierwsze te jednostki OSP, które wspierały swoim sprzętem Ukrainę.
Wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska przypomniała genezę powstania programu „Mały Strażak”: - Kiedy odwiedzałam lokalne jednostki OSP, bardzo często strażacy wskazywali na braki podstawowego sprzętu w postaci środków ochrony osobistej, czy węży i pilarek. Ci, którzy niosą nam pomoc, sami muszą być bezpieczni, muszą być wyposażeni w ten podstawowy sprzęt - tłumaczyła.

Podczas konferencji prasowej poinformowano także o kontynuacji programu Ekopracownia, dzięki któremu zachodniopomorskie szkoły będą mogły otrzymać dofinansowanie na stworzenie ekologicznych pracowni edukacyjnych. Wiceprzewodniczący sejmowej komisji zdrowia, kołobrzeski poseł Prawa i Sprawiedliwości Czesław Hoc przekonuje, że edukacja ekologiczna powinna zaczynać się w szkolnych ławkach: - Ta wiedza pozyskana w klasie przeniesie się na szkolną społeczność, potem na rodziców i na społeczność lokalną. Humanizm ekologiczny to nasz priorytet społeczny, ekonomiczny i, co najważniejsze, zdrowotny.

Na realizację programu Eko-pracownia na rok 2022 przeznaczono 500 tysięcy złotych.
mw/zn

Posłuchaj

materiał Mariusza Wolańskiego