fot. Hanna Jarczyńska
Z kurortu nasi dziennikarze prowadzili audycję „Na Dobry Dzień”.

W plenerowym studiu Polskiego Radia Koszalin było mnóstwo spotkań z tymi, którzy na co dzień tworzą klimat Kołobrzegu. Rozmawialiśmy o turystyce, żeglarstwie, interesujących miejscach i wydarzeniach. Audycję poprowadzili Katarzyna Kużel i Tomasz Tran.

Jarosław „Jerry” Bogusławski: zapraszam słuchaczy na Targ Solny, który rozpocznie się 23 maja

Pierwszym gościem piątkowego wydania „Na dobry dzień” był miłośnik sztuki marynistycznej, a także żeglarz oraz znawca historii Kołobrzegu i wikingów Jarosław „Jerry” Bogusławski. Rozmówca Katarzyny Kużel i Tomasza Trana zaprosił naszych słuchaczy na Targ Solny, którego jest jednym z organizatorów: - Ruszy za nieco ponad dwa tygodnie, bo już 23 maja. Impreza odbędzie się w ramach Dni Kołobrzegu. Przypomnę, że Kołobrzeg ma ponad tysiąc lat, a prawa miejskie uzyskał w 1255 roku.

Podczas Targu Solnego rekonstruktorzy prezentują średniowieczne rzemiosła i biorą udział w pokazach walk wojów. Zwiedzający mogą m.in. zobaczyć średniowieczne przedmioty do obróbki bursztynu oraz dowiedzieć się, jak warzono sól, wyrabiano powrozy i odzież. Mogą spróbować wyrabianych według starych receptur podpłomyków, serów lub syropów.

rozmowa z Jarosławem „Jerrym” Bogusławskim
fot. Hanna Jarczyńska
fot. Hanna Jarczyńska

Mariusz Ławro: udana majówka to zapowiedź dobrego sezonu letniego

Kolejnym naszym gościem był Mariusz Ławro, prezes Regionalnego Stowarzyszenia Turystyczno-Uzdrowiskowego w Kołobrzegu, który podkreślił, że turyści chętnie wrócili do kurortu po pandemicznej przerwie: - Udana majówka to zapowiedź dobrego sezonu letniego. Po okresie lockdownu jest pragnienie wypoczynku, odreagowania i relaksu. Powinniśmy się nastawić na napływ turystów z kraju, a nie z zagranicy. To wynika z obecnej sytuacji geopolitycznej i konfliktu w Ukrainie.

rozmowa z Mariuszem Ławrą
fot. Hanna Jarczyńska
fot. Hanna Jarczyńska

Rafał Kropidłowski: zapraszam do odwiedzenia Muzeum Modeli Statków

Rafał Kropidłowski, pomysłodawca stworzenia Muzeum Modeli Statków, mówił o ofercie placówki: - Moje zainteresowania związane są z morzem i statkami. Dzięki uprzejmości dzierżawcy kołobrzeskiej latarni morskiej udało się uruchomić to miejsce. Wystawiana tu kolekcja jest przywieziona głównie z Europy, ale też posiadam np. 104-letni model z USA - Santa Marię. Jestem również właścicielem największego w Polsce modelu statku z zapałek - Daru Pomorza, który ma ponad dwa metry długości.

rozmowa z Rafałem Kropidłowskim
fot. Hanna Jarczyńska
fot. Hanna Jarczyńska

Tadeusz Kielar: Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu organizuje wydarzenia kulturalne przez cały rok

Tadeusz Kielar, dyrektor Regionalnego Centrum Kultury w Kołobrzegu, mówił o kulturalnych propozycjach zarówno dla mieszkańców, jak i turystów: - W odróżnieniu od instytucji kultury, które mają sezon od września do czerwca, w Kołobrzegu mamy rok kulturalny oraz wakacje, które są tym właśnie rokiem w pigułce. Na przykład dziś zapraszamy na seans filmowy, a w sobotę - na koncert prof. Klaudiusza Barana, grającego na akordeonie w akompaniamencie kwintetu smyczkowego. W niedzielę zapraszamy na poranki młodego widza, wieczorem natomiast na seans dla dorosłych. W środy mamy seanse dyskusyjnego klubu filmowego, a w kolejny weekend spektakl teatralny oraz koncert Tymona Tymańskiego.

rozmowa z Tadeuszem Kielarem
fot. Hanna Jarczyńska

Wojciech Kalamon: nasz klub dysponuje trzema „pełnoletnimi” jachtami

Komandor Jacht Klubu Morskiego „Joseph Conrad” przyznał, że klubowe jachty są już... pełnoletnie: - Nasza łódź regatowa, na której zazwyczaj pływałem, jest niewielka. Nie ma zbyt dużych wygód, ale jest lekka i pływa szybciej. Druga łódka, czyli Fayna, pozyskana została ze stoczni brytyjskiej. Wyprodukowano ją w 1974 roku. Trzecia łódka, Bofor, może nie jest najszybsza, ale za to najwygodniejsza. Ma kajutę i można na niej wypłynąć w podróż po Morzu Bałtyckim albo i nawet dalej.

fot. Hanna Jarczyńska

Ilona Grędas-Wójtowicz: coraz więcej turystów przyjeżdża do Kołobrzegu

Zastępca prezydent Kołobrzegu do spraw społecznych podkreśliła, że miasto długo czekało, by mogło się otworzyć na turystów: - Dzięki temu, że odwiedzają nas kuracjusze, Kołobrzeg może się rozwijać. Po pandemicznej przerwie osób odwiedzających miasto jest coraz więcej. To nie oznacza jednak tego, że zapominamy o mieszkańców, bo przecież oni są dla nas najważniejsi. Atrakcji w naszym mieście jest wiele. Rokrocznie organizujemy miasteczko Milenium, gdzie rozgrywane są mecze piłki nożnej i siatkówki plażowej. Mamy dużą promenadę, coraz więcej ścieżek rowerowych, ciekawe zabytki i koncerty.

rozmowa z Iloną Grędas Wójtowicz
fot. Hanna Jarczyńska

Maciej Bejnarowicz: w Kołobrzegu mamy najczystsze powietrze w Polsce

Dyrektor sanatorium uzdrowiskowego MSWiA w Kołobrzegu podkreślił, że miasto ma wyjątkowy klimat: - W Kołobrzegu mamy najczystsze powietrze w Polsce, a może i nawet w Europie. Tak wynika z badań i opinii naszych kuracjuszy. Po pandemii ludzie są spragnieni są psychoterapii czy muzykoterapii. Pacjenci oczekują pewnych wskazówek, mają większe wymagania co do personelu. Chcą mieć po prostu jak najlepszą opiekę.

rozmowa z Maciejem Bejnarowiczem
fot. Hanna Jarczyńska
fot. Hanna Jarczyńska
fot. Hanna Jarczyńska
fot. Hanna Jarczyńska