fot. prk24.pl
W kolejnym wydaniu „Wieczornych spotkań” sprawdziliśmy m.in. jak realizacja budżetu obywatelskiego wygląda w mniejszych i większych miejscowościach z regionu.

Budżet obywatelski staje się coraz popularniejszy, o ile jest to szansa na rozwój miast czy gmin. Dlatego z każdym rokiem przybywa gmin w Polsce, które go wdrażają. Sprawdziliśmy, jak realizacja budżetu obywatelskiego wygląda w Sianowie.

materiał Anny Winnickiej

Aktywni mieszkańcy dużych miast mają „na zapas” przygotowanych kilka projektów i czekają tylko na ogłoszenie naboru. Inaczej dzieje się w małych miejscowościach. Zajrzeliśmy do Świdwina i rozmawialiśmy z wiceburmistrzem miasta Beatą Ociepą.

materiał Renaty Pacholczyk

W Koszalinie przez 10 lat funkcjonowania budżetu obywatelskiego, zrealizowano już wiele projektów. Nie mniej ważny jest fakt, że jest to również nauka demokracji i dawanie mieszkańcom poczucia sprawczości - mówił Łukasz Cieśliński z koszalińskiej Pracowni Pozarządowej, która od 6 lat promuje tę formę obywatelskiej aktywności.

materiał Joanny Lejtan

Podczas tegorocznego naboru do budżetu obywatelskiego mieszkańcy zgłosili 77 projektów. 23 z nich to pomysły ogólnomiejskie, natomiast 54 to projekty osiedlowe, przy czym każde osiedle przygotowało przynajmniej jeden projekt. Kwota przeznaczona na budżet obywatelski w 2023 roku wynosi 3 630 000 zł. Głosowanie od 1 października.

Bez względu na to, czy żyjemy w dużym mieście, czy niewielkiej miejscowości, budżet obywatelski stanowi wyjątkową okazję do realizacji własnych pomysłów, dzięki którym możemy odmienić przestrzeń, w której żyjemy. Z tej możliwości od lat korzystają mieszkańcy Darłowa, którzy chcą mieć realny wpływ na to, jak zmienia się oblicze ich miasta. Doskonale obrazuje to stale rosnąca liczba zgłaszanych projektów - powiedział Zbigniew Mielczarski, kierownik referatu Oświaty i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Darłowie.

materiał Tomasza Trana