fot. Wikimedia
W audycji dyskutowaliśmy o obchodach Święta Konstytucji 3 Maja m.in. w trudnych latach PRL-u, kiedy oficjalnie nie było go w kalendarzu, a za udział w obchodach można było zapłacić wysoką cenę.

Konstytucja 3 Maja, w 231 lat od jej uchwalenia, pozostaje symbolem walki o niepodległość, nowoczesnego państwa, ale także wielkiego porozumienia, jaki podzielonym elitom udało się osiągnąć w XVIII wieku, aby przeforsować przez Sejm rewolucyjną na skalę światową ustawę.

O jej wyjątkowym znaczeniu, kulisach, prac nad nią, reakcji świata i konsekwencjach politycznych Piotr Głowacki rozmawiał z dr Justyną Żukowską z Akademii Pomorskiej w Słupsku.

Na świąteczną „trzydniówkę” spojrzeliśmy też w wymiarze wspomnieniowym. Był bowiem czas, kiedy Polacy uczestniczyli w obowiązkowych obchodach 1 maja, a nie mogli uczestniczyć w obchodach rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Za udział w takich nielegalnych obchodach można było zapłacić wysoką cenę. O świętach majowych z czasów PRL-u w rozmowie z działaczem peerelowskiej opozycji Edwardem Müllerem.

Posłuchaj

rozmowa z Edwardem Müllerem, działaczem peerelowskiej opozycji rozmowa z dr Justyną Żukowską z Akademii Pomorskiej w Słupsku