fot. Katarzyna Kużel
2 maja obchodzimy Dzień Polonii i Polaków za granicą. Ustanowiony on został przez Sejm RP z inicjatywy Senatu RP w 2002 roku. To niezwykły moment, by przypomnieć, że poza granicami kraju mieszka około 20 mln Polaków, rozsianych po całym świecie.

Czy studium dyrygentów to czas miniony czy teraźniejszy? Jak to wygląda dziś, po pandemii? Między innymi na te pytania odpowiedziała profesor Elżbieta Wtorkowska - rektor Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, była wykładowczyni Studium dyrygentów chórów polonijnych w ramach Polonijnej Akademii Chóralnej w Koszalinie.

materiał Beaty Góreckiej

Wydawnictwem, do którego warto sięgnąć jest „Koszalińska tradycja. 50 lat z rozśpiewaną Polonią” - to podsumowanie jednego z najstarszych i najbardziej znanych koszalińskich festiwali, czyli Światowego Festiwalu Chórów Polonijnych. - Znajdziemy w niej wiele festiwalowych ciekawostek oraz zdjęć - powiedziała Joanna Woźniak z Archiwum Państwowego w Koszalinie, odpowiedzialna za powstawanie książki.

materiał Katarzyny Kużel

W materiale, dzięki uprzejmości Archiwum Państwowego w Koszalinie, znalazła się wypowiedź Zbigniewa Ciechanowskiego  - działacza społecznego i kulturalnego, prezesa koszalińskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, wieloletniego dyrektora i inicjatora powstania Światowego Festiwalu Chórów Polonijnych.

bg/kk/aj