fot. Jarosław Ryfun
W wiosennej odsłonie, na świeżym powietrzu - taka jest dzisiejsza audycja „Na Dobry Dzień” Polskiego Radia Koszalin. Jarosław Rochowicz i Adrian Adamowicz spotykają się ze swoimi Gośćmi w plenerowym studiu ustawionym obok koszalińskiego amfiteatru. Jak przystało na takie okoliczności, rozmowy dotyczą głównie przyjemnych rzeczy: majówki, wypoczynku, koncertów, dobrego jedzenia.

Pierwszym gościem naszego wiosennego, plenerowego wydania „Na Dobry Dzień” była Izabela Wilke, koordynatorka projektu „Park rekreacyjno-kulturowy w Neubrandenburgu i Koszalinie”, w ramach którego w koszalińskim amfiteatrze zorganizowano warsztaty pszczelarskie. - To druga edycja. Pierwsza miała miejsce w listopadzie zeszłego roku w naszym mieście partnerskim Neubrandenburgu - powiedziała Izabela Wilke. Uczestnicy warsztatów wysłuchają m.in. wykładu dr. Jerzego Samborskiego z Pracowni Pszczelarstwa Katedry Anatomii Zwierząt i Zoologii Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technicznego w Szczecinie. - Przed nami kolejne spotkania, tym razem będzie to konferencja o ogrodach - dodała Izabela Wilke.

Izabela Wilke

Radosław Czerwiński z Działu Impresariatu Centrum Kultury 105 zachęcał do udziału w licznych imprezach na świeżym powietrzu, zarówno tych najbliższych, jak i zaplanowanych na koniec maja w ramach obchodów Dni Koszalina. - Wychodzimy z sal koncertowych w plener i temperatura będzie tylko rosła - zadeklarował. 1 maja CK 105 zaprasza do koszalińskiego amfiteatru na koncert Vito Bambino. - Bilety są jeszcze dostępne - poinformował Radosław Czerwiński. Tegoroczny program Dni Koszalina jest wypełniony po brzegi. Nowością będzie nocna iluminacja świetlna „Noc kolorów” w Parku Książąt Pomorskich.

Radosław Czerwiński

Włodzimierz Zimnowłocki, miłośnik spływów kajakowych, był naszym kolejnym gościem. Czy każdy może wyruszyć na wycieczkę kajakiem? Czy potrzebne są do tego specjalne umiejętności i uprawnienia? Jakie trasy wybierać? Pytań do Gościa było mnóstwo. - Nie trzeba mieć żadnych uprawnień, ale jeśli wybieramy się na wycieczkę z dziećmi, to musimy zadbać o to, by była z nimi osoba, która umie bardzo dobrze pływać i potrafi je zdyscyplinować. Na pierwsze wyprawy nie polecam też „rzek z trudnościami”. Bezpieczeństwo i komfort, czyli np. ciepła, sucha odzież, są bardzo ważne. Jak o to zadbamy, będziemy w pełni rozkoszować się wyprawą - powiedział Włodzimierz Zimnowłocki.

Włodzimierz Zimnowłocki

Sabina Pierucka z Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej w Koszalinie zapewniała, że Pomorze Środkowe to bardzo dobre miejsce zarówno do odpoczynku na plaży, w wielu urokliwych nadmorskich miejscowościach, jak i też moc innych atrakcji, jakie czekają na turystów. - Piękne jeziora, coraz to lepsze szlaki rowerowe, spływy kajakowe. Każdy znajdzie coś dla siebie. Atrakcji turystycznych przybywa, a oferta jest bardzo urozmaicona - wyliczała Sabina Pierucka.

Sabina Pierucka

- Miód to nie jest lek, sięgajmy po niego regularnie, w małych ilościach, ale systematycznie - zaapelował do słuchaczy Jakub Stępniak, kolejny Gość „Na Dobry Dzień”, pszczelarz w drugim pokoleniu, szef koła pszczelarzy w Świdwinie. Okazuje się, że w naszym regionie pasiek przybywa. - Mamy problemy związane głównie ze środowiskiem, czyli susze, choroby, ale to nie przeszkadza pszczelarzom się rozwijać - powiedział Jakub Stępniak. Wskazał, że w Polsce pszczoły są odpowiedzialne za ok. 90 procent zapyleń. - Gdyby nie one, nasza dieta byłaby znacznie uboższa - stwierdził i zaapelował, byśmy kupowali miód od sprawdzonych, lokalnych pszczelarzy, wtedy będziemy mieli gwarancję, że dostaliśmy wartościowy, niepowtarzany produkt.

Jakub Stępniak

- Takich terenów, jakie mamy, mogą nam wszyscy pozazdrościć - powiedział Artur Tomaszewski, mieszkaniec Koszalina, miłośnik turystyki rowerowej z dwudziestoletnim stażem, wspominając m.in. szlaki rowerowe na Pojezierzu Drawskim. Zgodnie z jego radami, jeśli w tym roku chcemy przesiąść się z samochodu na rower, powinniśmy wybierać niedalekie, bite lub asfaltowe trasy i mierzyć siły na zamiary. Gdy już złapiemy rowerowego „bakcyla”, to jak zapewniał Gość, na nowo odkryjemy piękno przyrody i inaczej spojrzymy na nawet najbliższe tereny. - Sam niedawno odkryłem wspaniałą trasę pod Wyszewem, o której nie miałem pojęcia - powiedział Artur Tomaszewski.

Artur Tomaszewski