fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
„Włóczykij” to jeden z największych festiwali podróżniczych w Polsce. Gryfino i jego malownicze okolice na kilka dni przejęła liczna grupa miłośników podróży i ludzi ciekawych świata, wśród nich jest Jarosław Rochowicz z Radiowego Klubu Obieżyświata.

Dla nikogo nie jest zaskoczeniem, że wiele punktów tegorocznego spotkania poświęconych jest Ukrainie i tragedii, jaką przeżywają nasi sąsiedzi. - Wybuch wojny postawił tegoroczną edycję Festiwalu pod wielkim znakiem zapytania - przyznał Przemysław Lewandowski, pomysłodawca i organizator „Włóczykija”. Ale, z racji tego, że Festiwal to doskonała okazja do wymiany doświadczeń, wspólnych przemyśleń, ustaleń, wniosków, szukania odpowiedzi na wiele trudnych pytań, również tych związanych z wojną, spotkań z ludźmi, którzy są bezpośrednimi uczestnikami wydarzeń w Ukrainie (swój udział zapowiedziały osoby, które bezpośrednio relacjonują wojnę w Ukrainie m.in. Tomasz Grzywaczewski i Szymon Opryszek) - zapadła decyzja o organizacji tegorocznego „Włóczykija”.

Wiele z towarzyszących mu wydarzeń, choćby dedykowane dzieciom Warsztaty Małego Włóczykija, skierowanych jest do Ukraińców, którzy w Gryfinie i okolicach znaleźli schronienie przed wojną. - Przypomnimy sobie też tę piękną górską Ukrainę, która tkwi w głowach wielu z nas - dodał Przemysław Lewandowski.

Mniej zabawy, więcej refleksji

Inną niż dotychczas formułę będzie miał Bal Włóczykija. W tym szczególnym czasie zmieni się w spotkanie integracyjne „Solidarni z Ukrainą”. - Mniej zabawy, więcej refleksji - tak podsumował tę zamianę organizator. Przemyśleniom będzie sprzyjał uroczy Krzymów, w którym spotkanie się odbędzie.

Niezmiennie od okoliczności, festiwal będzie okazją do spotkania i posłuchania osób, dla których podróżowanie jest pasją, powołaniem i sposobem na ciekawe życie. Na liście gości są m.in. Mariusz Szczygieł, znany reportażysta, który o naszych południowych sąsiadach Czechach wie więcej niż niejeden Czech, fotografik Krzysztof Werema, Michał Żakowski, Przemek Kossakowski, Michał Woroch, Tomasz Słomczyński, Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie i Maciej Gaca. - Trzeba dopowiedzieć, że zarówno wśród gości, jak i uczestników jest bardzo mało osób, które podróżują dla samego podróżowania. Większość łączy podróże z innymi pasjami. Są wśród nas ornitolodzy, reportażyści, dyplomaci, historycy sztuki - wymieniał Przemysław Lewandowski.

Niezmiennie z dobrą muzyką

Nie wolno zapominać, że Festiwal, to także uczta dla uszu. W tym roku na festiwalowej scenie pojawi się Kev Fox, Bielas i Marynarze oraz Sneaky Jesus. Podczas spotkania „Solidarni z Ukrainą” zagra Ludojad. - Zespół, który łączy w sobie jazz, funk, muzykę folkową, formuła zależy od okoliczności. Ich występ będzie dla słuchaczy niezapomnianym przeżyciem - dodał Przemysław Lewandowski.
Łącznie w programie Festiwalu znajdziemy ponad pięćdziesiąt punktów, a wśród nich prezentacje podróżnicze, projekcje filmowe, spotkania autorskie, koncerty, warsztaty, degustacje potraw i wycieczki.

Przemysław Lewandowski - pomysłodawca i organizator Festiwalu „Włóczykij”

Do przygranicznego miasta zjechali najciekawsi w Polsce podróżnicy, reportażyści, artyści i dziennikarze

Tegoroczna edycja tego wydarzenia zadedykowana jest Ukrainie - podkreśliła Monika Drabik, dyrektorka Gryfińskiego Domu Kultury, w którym odbywają się podróżnicze spotkania.

- Termin Festiwalu Włóczykij do ostatniego momentu „wisiał na włosku” - nie wiedzieliśmy, czy będziemy go organizować, ze względu na sytuację, jaka panuje w Ukrainie. Podjęliśmy jednak decyzję, że robimy „Włóczykija”, lecz w dużej mierze tematyka prelekcji będzie związana z Ukrainą - mówiła Monika Drabik.

Monika Drabik - dyrektorka Gryfińskiego Domu Kultury

Mariusz Szczygieł - wybitny reportażysta, którego prezentacja o naszych sąsiadach Czechach otwierała festiwal, rozbawił publiczność szczególnie porównaniami językowymi.

Mariusz Szczygieł

Wypełniona sala po brzegi była zachwycona spotkaniem i zaskoczona, że Czechy są tak wyjątkowe:

uczestnicy 1. prelekcji

Festiwal potrwa do niedzieli. Na naszej antenie - codzienne relacje z „Włóczykija” w audycji „Na Dobry Dzień” a w weekend specjalne wydania Radiowego Klubu Obieżyświata - w sobotę i niedzielę od 13:00 do 15:00 prosto z Gryfina.

Patronat medialny nad imprezą sprawuje Polskie Radio Koszalin.