fot. pixabay.com
W kulturalnym wydaniu „Wieczornych spotkań” nasi goście rozmawiali m.in. o tym, jaka jest różnica pomiędzy artystą, a rzemieślnikiem. Również przyjrzeliśmy się tym, którzy się nimi nazywają.

Rzemieślnik czy artysta? Panuje opinia, że artyzm to umiejętność tworzenia rzeczy pięknych, zjawiskowych i olśniewających. Dzieła artystów czarują, porywają, zachwycają ludzi i wywołują emocje. Artysta to kreatywny i pomysłowy twórca. Czym różni się od rzemieślnika? Bernard Chmielarz to dyrygent, aranżer także kompozytor, który od lat współpracuje z Waldemarem Malickim, tworząc z nim filharmonie dowcipu – więc chyba tu mamy do czynienia z artyzmem? Czy tak jest? Próbowała to rozwikłać Beata Górecka.

materiał Beaty Góreckiej

Lepiej być skromnym niż zadufanym w sobie, to też wyróżnia artystów przez duże A. Wśród rodzimej awangardy wirtuozów sztuki panuje obiegowa opinia, że artystą się bywa, a rzemieślnikiem się jest. Przede wszystkim warto być dobrym, a nawet bardzo dobrym rzemieślnikiem.

Sprawdziliśmy również, jak to jest z tymi, którzy mówią o sobie „rzemieślnik”. Wiele jest takich osób między innymi na terenach wiejskich. Na co dzień wykonują zdecydowanie inne zawody, natomiast mają artystyczne hobby, które traktują... no właśnie jak? Zatrzymajmy się na chwilę przy tym, co robi Andrzej Czarnecki Rzeplino.

materiał Renaty Pacholczyk