fot. pixabay.com
Wtorkowy wieczór i rozmowy o tym, co najcenniejsze, czyli o naszym zdrowiu, a dziś o demencji i chorobie Alzheimera. Chorobach, które kojarzą się przede wszystkim z podeszłym wiekiem, ale czy tak jest?

Demencja (inaczej otępienie) może wystąpić u każdego - bez względu na wykształcenie i płeć. Chorowali na nią m.in. Ronald Reagan, Margaret Thatcher, Robin Williams, Marek Walczewski, czy Alina Janowska. Chociaż najczęściej chorujemy po 65 roku życia, to osoby w wieku 40-50 lat także bywają dotknięte demencją. Nie można być na nią „za młodym”. A co z chorobą Alzheimera?

Dotychczas mówiono, że z Alzheimerem zmaga się 80 proc. chorujących na demencję. Dzisiaj wiemy, że to prawdopodobnie tylko 50-60 proc. Choroba Alzheimera rozwija się podstępnie, nie niepokojąc nas na początku.

Światowa Organizacja Zdrowia przewiduje, że łączna liczba osób dotkniętych demencją w 2030 r. wyniesie ponad 75,5 miliona, a do 2050 r. liczba ta się podwoi. Wynika to m.in. z faktu starzejących się społeczeństw w krajach wysoko rozwiniętych. Czym dokładnie jest demencja oraz choroba Alzheimera? Jakie są symptomy oraz na czym polega leczenie? Na te pytania Tomaszowi Tranowi odpowiedziała psycholog Aleksandra Zykut-Stukan ze Środkowopomorskiego Centrum Zdrowia Psychicznego MEDiSON.

materiał Tomasza Trana

Alzheimer i demencja to jednak cały czas choroby kojarzące się ze starością, bo jakby nie było, jednak większość pacjentów to właśnie seniorzy. Jak w takim przypadku opiekować się takimi osobami, czy jesteśmy w stanie poradzić sobie sami, czy jednak powinniśmy sięgnąć po pomoc? Proponuję zajrzeć do koszalińskiego Domu Pomocy Społecznej Zielony Taras. Renata Pacholczyk o tym rozmawiała z Katarzyną Łuczak zastępcą dyrektora tej placówki.

materiał Renaty Pacholczyk

Każdy opiekun osoby starszej niejednokrotnie zadaje sobie pytanie, czy demencja starcza i Alzheimer to samo. Wielu ludzi traktuje je jako tą samą chorobę, tymczasem są to dwa różne schorzenia. I chociaż Alzheimer bardzo często rozwija się w towarzystwie demencji, to są to różne choroby.

Rozmowa Anny Winnickiej z dr. Włodzimierzem Wawrzynowskim, psychologiem klinicznym.

materiał Anny Winnickiej

Mózg to najważniejszy z naszych organów, pełni wiele skomplikowanych funkcji. Mimo starań wielu naukowców na całym świecie, mózg do dziś skrywa tajemnice, a wyjaśnienie jego sekretów pozostaje nadal ambitnym wyzwaniem. Choć różne dyscypliny zajmujące się badaniami mózgu gromadzą na jego temat coraz więcej danych, uszkodzenia mózgu związane z procesem starzenia albo z chorobami neurologicznymi prowadzą do demencji lub choroby Alzheimera. Koszalinianka dr Natalia Kowalczyk, z Uniwersytetu SWPS w Warszawie, zajmuje się naukowo mózgiem i prowadzi badania, które być może w przyszłości pomogą odkryć jego sekrety.

materiał Beaty Góreckiej