fot. twitter/ Paweł Mucha
Nie ma bezpośredniego zagrożenia militarnego dla Polski w związku z kryzysem między Rosją a Ukrainą - powiedział w czwartek w Polskim Radiu 24 doradca prezydenta Paweł Mucha.

Paweł Mucha poinformował, że zapowiedziane na piątek posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego będzie się odbywać w formule niejawnej i uczestnicy nie będą się mogli ze szczegółami dzielić tym, co usłyszeli.

- Jestem przekonany, że uczestnicy posiedzenia mają świadomość powagi sytuacji i myślę, że to będzie spotkanie, które będzie służyło podzieleniu się wiedzą, przedstawieniu głównym siłom w parlamencie, także opozycyjnym, jaka jest wiedza państwa polskiego pochodząca ze źródeł jawnych i niejawnych, jakie są możliwe scenariusze i jakie są możliwe rozwiązania - powiedział.

- Nie spodziewam się, że będą jakieś nieodpowiedzialne zachowania - dodał, dopytywany, czy nie spodziewa się zdradzania po spotkaniu jakichś jego szczegółów.

Mucha został też zapytany, czy podczas posiedzenia RBN prezydent powie, jakie są zagrożenia dla Polski. Podkreślił, że celem polskiej polityki, jak i polityki całej UE powinno być danie do zrozumienia, że Rosji nie opłaca się atak na Ukrainę, bo wywoła to dotkliwe sankcje.

- Jeśli chodzi o bezpieczeństwo Polski - prezydent już o tym mówił - że nie mamy takich informacji, które by wskazywały na bezpośrednie militarne zagrożenie dla Polski - zaznaczył Mucha.

- W piątek o godz. 13 odbędzie się zwołane przez prezydenta Andrzeja Dudę posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego dotyczące sytuacji bezpieczeństwa w regionie; będzie miało charakter niejawny - przekazał w środę szef BBN Paweł Soloch. Jak dodał, zaproszenia trafiły już do uczestników spotkania.

W poniedziałek wieczorem odbyła się - w formie wideokonferencji - rozmowa prezydenta USA Joe Bidena z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy oraz przywódców Niemiec, Francji, Włoch, Wielkiej Brytanii, UE i NATO. W oświadczeniu po spotkaniu prezydent Duda zapowiedział zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Prezydent zadeklarował, że z najważniejszymi uczestnikami polskiej sceny politycznej będzie się chciał podzielić wiedzą i obrazem sytuacji, który „powstaje w wyniku tych wszystkich spotkań i rozmów”, które w ostatnim czasie prowadzi.

Prezydent dodał, że w piątek przekaże pełną informację „tak, żeby przedstawiciele wszystkich najważniejszych ugrupowań działających dzisiaj na scenie parlamentarnej w naszym kraju, w miarę możliwości pełną informację na temat sytuacji mieli”. Wyraził nadzieję, że wszyscy zaproszeni na spotkanie „odpowiedzialnie stawią się, aby na temat bezpieczeństwa rozmawiać”.

W skład RBN wchodzą: marszałek Sejmu, marszałek Senatu, premier, szef MON, szef MSWiA, szef MSZ, minister koordynator służb specjalnych, szefowie ugrupowań politycznych posiadających klub parlamentarny lub poselski lub przewodniczący tych klubów, szef kancelarii prezydenta i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

PAP/od