fot. Jarosław Ryfun
Czy jesteśmy w stanie rozróżnić objawy kolejnych wariantów koronawirusa? Co zrobić, by uchronić siebie i bliskich przed zakażeniem? Na m.in. te pytania odpowiedzieliśmy we wtorkowych „Wieczornych spotkaniach”.

W ostatnim czasie grupa naukowców związanych z Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku opublikowała wyniki badań, które wskazują, że osoby z pewnymi genami są bardziej podatne na ciężki przebieg tej choroby.

Dlaczego nasza genetyka może wpływać na przebieg zakażenia wirusowego? Jakie praktyczne zastosowania mogą mieć wyniki badań polskich naukowców? Na te pytania odpowiedział prof. Grzegorz Węgrzyn, szef Katedry Biologii Molekularnej Uniwersytetu Gdańskiego i przewodniczący Komitetu Biologii Molekularnej Komórki Polskiej Akademii Nauk.

materiał Krzysztofa Klinkosza

W Polsce w pełni zaszczepionych jest 58 proc. obywateli. Do osiągnięcia odporności populacyjnej musi to być 85 proc. Lekarze mówią, że jeśli nie osiągniemy tego progu, to nie zatrzymamy wirusa. Więcej w rozmowie z dr Katarzyną Krystosik-Łasecką, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Koszalinie.

materiał Renaty Pacholczyk

W czwartek zacznie obowiązywać rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia w sprawie wykazu badań diagnostycznych, które mogą być wykonywane przez farmaceutę. Wśród nich nalazły się testy na obecność wirusa Sars-CoV-2. Więcej o tym w rozmowie z Jolantą Dahlke-Miś, prezes Środkowopomorskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej.

materiał Joanny Lejtan