fot. pixabay.com
Samorządowcy z Pomorza apelują do posłów z regionu o wsparcie senackiej poprawki przywracającej w budżecie państwa subwencję oświatową na nauczanie w szkołach języków mniejszościowych, przede wszystkim kaszubskiego. Tymczasem minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zdementował informacje o zmniejszeniu subwencji na ten cel.

W poniedziałek z apelem o wsparcie senackiej inicjatywy wystąpił marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Wcześniej, podczas konferencji prasowych m.in. w Słupsku, apelował o to pomorski senator PO Kazimier Kleina.

- Zrobiliśmy to w taki sposób, aby nie kłócić się z polityką rządu. Skoro chce on pieniędzy na nauczanie języka polskiego w Niemczech, to nie odebraliśmy im z tego źródła, ale powiedzieliśmy, iż trzeba też dofinansować projekt nauki kaszubskiego. Mam nadzieję, że uda się przekonać większość rządzącą i Sejm przyjmie naszą poprawkę - powiedział Kazimierz Kleina.

Według informacji podanych przez PAP, w trakcie prac nad projektem budżetu państwa na 2022 rok Sejm przyjął poprawkę obniżającą o 39,8 mln zł wysokość subwencji oświatowej dla gmin i powiatów przyznawanych na nauczanie w szkołach języków mniejszościowych i regionalnych. W styczniu Senat w poprawce zawnioskował o przywrócenie tej kwoty.

Treść listu marszałka województwa pomorskiego do posłów przekazał mediom rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w Gdańsku Michał Piotrowski. „Na Pomorzu po 1989 roku przy dużym zaangażowaniu społeczników konsekwentnie popularyzowane i rozwijane jest nauczanie języka kaszubskiego. W 2005 roku został on uznany za jedyny język regionalny w Polsce" - czytamy w apelu Struka do pomorskich posłów.

Struk przypomniał, że dziś języka kaszubskiego uczy się ponad 20 tys. dzieci i młodzieży w prawie 400 szkołach: „Wielu rodziców na Pomorzu posyła dzieci na lekcje języka kaszubskiego i oczekuje dalszego wsparcia państwa na rzecz zachowania rodzimej kultury, tradycji i związanych z nią wartości. Dbałość o rozwój społeczności kaszubskiej jest powinnością władz publicznych i leży w interesie Rzeczypospolitej.

Zwrócił uwagę, iż duża liczba dzieci uczących się języka regionalnego na Kaszubach sprawia, że jedna trzecia pieniędzy przeznaczanych na subwencję oświatową w Polsce z tytułu nauczania języków mniejszościowych trafia właśnie do gmin i powiatów w województwie pomorskim: „Ewentualne obcięcie tej kwoty mocno uderzy we wspólnoty lokalne i rodziny na Pomorzu. Doprowadzi to również do ograniczenia oferty edukacyjnej”.

Na informacje o zmniejszeniu środków na naukę zareagował na Twitterze minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek: „Wobec pojawiających się w dalszym ciągu kłamliwych informacji o zmniejszaniu pieniędzy na naukę języków wszystkich mniejszości i grup, w tym języka kaszubskiego, przedstawiam uzasadnienie poprawki, z którego jednoznacznie wynika, że dotyczy to wyłącznie języka niemieckiego”.

Marcin Kamiński

Posłuchaj

Kazimierz Kleina, senator PO