fot. pixabay
Kluby te działają w ramach programu Instytut Książki, utworzonego do promocji polskiej literatury na świecie oraz popularyzacji książek i czytelnictwa w kraju. Od momentu jego zainicjowania mija właśnie 16 lat.

Dyskusyjne Kluby Książki działają przede wszystkim przy bibliotekach publicznych. Mają swobodę w wyborze lektur, które chcą czytać i omawiać. Uzupełnieniem programu DKK są spotkania autorskie, dające możliwość spotkania klubowiczów z autorami czytanych przez siebie książek.

Z roku na rok liczba tych klubów rośnie. Czy można zatem mówić o ich fenomenie? Na to pytanie Tomaszowi Tranowi odpowiedział Jakub Pacześniak z Instytutu Książki, koordynator ogólnopolskiego programu DKK.

materiał Tomasza Trana

Jednym z prężniej działających klubów, mimo pandemii, jest Dyskusyjny Klub Książki dla Dorosłych w Bibliotece Miejskiej w Ustce, który prowadzą Weronika Głowacka i Monika Ogrodnik.

materiał Beaty Góreckiej

W Bobolicach działają dwa kluby dyskusyjne dla dorosłych i młodzieży. Klubowicze co miesiąc omawiają nowości wydawnicze, dzieląc się swoimi spostrzeżeniami, a także wybierają nowe pozycje książkowe na kolejne dyskusje.

Sylwia Czarnecka z bobolickiej placówki podkreśliła, że prowadzenie Młodzieżowego Klubu Książki jest bardzo cenne, a przede wszystkim pokazuje, że młodzi czytają i chcą o swoich ulubionych książkach rozmawiać.

materiał Renaty Pacholczyk

tt/bg/rp/aj