fot. Przemysław Grabiński
23 stycznia 2008 roku o godzinie 19.07 samolot wojskowy CASA spadł na las w pobliżu lotniska w Mirosławcu. W wyniku wypadku zginęło 20 żołnierzy.

W miejscu katastrofy, przy pomniku upamiętniającym to tragiczne zdarzenie, odbyły się uroczystości związane z niedzielną rocznicą.

CASA C-295M uległa katastrofie 23 stycznia 2008 roku o godzinie 19.07, przy lotnisku wojskowym w Mirosławcu w powiecie wałeckim. Samolot leciał z Warszawy, przez Powidz i Krzesiny do Mirosławca, a następnie miał udać się do Świdwina i zakończyć lot w Krakowie. CASA dwukrotnie podchodziła do lądowania w Mirosławcu. Samolot spadł na teren lasu przy tamtejszym lotnisku. Komisja badająca przyczyny wypadku ustaliła, że doprowadził do niej splot wielu okoliczności, w tym między innymi nieświadome nadmierne przechylenie samolotu przez załogę.

Pomnik upamiętniający ofiary tragedii został odsłonięty w 2008 roku w Mirosławcu. W miejscu katastrofy stoi głaz z tablicą w kształcie pękniętej szachownicy, tablicę z listą ofiar, krzyż i ocalały statecznik samolotu z numerem taktycznym maszyny. W 2011 roku w sprawie wypłat odszkodowań Ministerstwo Obrony Narodowej zawarło ugodę z najbliższymi członkami rodzin ofiar. Łączna kwota odszkodowania i zadośćuczynienia wyniosła dla każdego 250 tysięcy złotych, niektórzy otrzymali renty. pg/rż/mt

fot. Przemysław Grabiński
fot. Przemysław Grabiński
fot. Przemysław Grabiński
fot. Przemysław Grabiński

Posłuchaj

relacja Przemysława Grabińskiego