fot. Jarosław Ryfun
Pojazd strażakom ochotnikom z Wiekowic przekazał wiceminister spraw wewnętrznych i administracji oraz koszaliński poseł Prawa i Sprawiedliwości Paweł Szefernaker.

Wiceszef MSWiA w trakcie uroczystości podkreślił, że przekazanie pojazdu oznacza m.in. zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców małych miejscowości: - To ważne, że tego typu sprzęt trafił do mniejszych miejscowości, w których funkcjonują Ochotnicze Straże Pożarne. Bez względu na to, czy ktoś urodził się w mieście lub na wsi, ma prawo do tego, by państwo zapewniło mu bezpieczeństwo. Bardzo się cieszę, że reprezentuję rząd, który realizuje program zakupu sprzętu dla OSP. Robimy wszystko, by druhny i druhowie byli jak najlepiej wyposażeni.

Paweł Szefernaker przypomniał, że w minionym roku do strażaków ochotników z województwa zachodniopomorskiego trafiło jedenaście nowoczesnych pojazdów. W tym roku będzie to piętnaście samochodów. - Otrzymają je jednostki, które są w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. Wozy trafią także tam, gdzie są ludzie, którzy poprzez służbę chcą ratować życie innym. Bardzo dziękuję strażakom ochotnikom za to, że chcą angażować się w służbę drugiemu człowiekowi - powiedział polityk.

Starszy brygadier Jarosław Tomczyk, zachodniopomorski komendant wojewódzki PSP zaznaczył, że druhny i druhowie z OSP często mają ogromny wkład przy ratowaniu życia i mienia: - Bardzo często OSP są pierwsze na miejscu zdarzenia i często przed przyjazdem państwowych jednostek podejmują kluczowe decyzje, które ratują życie ludzi i ich majątek. Wysoki poziom ratowniczo-gaśniczy nie byłby możliwy bez strażaków ochotników.

Druh Damian Krzyżanowski, prezes OSP Wiekowice, podkreślił, że nowy wóz strażacki jest do przystosowany do pracy przy każdym zdarzeniu: - Samochód jest wyposażony w sprzęt ratownictwa wodnego i drogowego. Ma wyciągarki, aparaty oddechowe, pompy do pożarów i podtopień, a także drabiny.

Nowoczesny samochód ratowniczo-gaśniczy kosztował ponad 780 tysięcy złotych. Wóz strażacki zakupiono w ramach realizacji zadania „Zapewnienie gotowości bojowej jednostki ochrony przeciwpożarowej włączonej do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego”. Pieniądze na ten cel pochodziły z budżetu gminy Darłowo, Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

kk/red.

fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
obrazek główny
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun

Posłuchaj

Paweł Szefernaker o nowym wozie dla OSP Wiekowice Paweł Szefernaker o zakupie nowych wozów dla innych OSP st. bryg. Jarosław Tomczyk, zachodniopomorski komendant wojewódzki PSP Damian Krzyżanowski, prezes OSP Wiekowice